Pro očkované
Na základě jakých kritérií můžu aktuálně obdržet certifikát, kterým se prokazuji v tzv. systému O-T-N (očkování - test - nemoc)?
Platnost certifikátu vychází z těchto kritérií:
1. Uplynutí 14 dní po ukončení očkování, tedy 14 dní po jedné dávce očkovací látky Janssen nebo 14 dní po aplikaci druhé dávky u očkovacích látek Comirnaty (Pfizer/BioNTech), Spikevax (Moderna) nebo Vaxzevria (Astrazeneca). Do doby uplynutí 14 dnů po očkování není certifikát platný (v Tečce nesvítí modře).
2. Ochranná lhůta po prodělané nemoci, konkrétně 180 dní od prvního testu, který prokázal onemocnění covid-19.
3. Negativní výsledek testu provedeného ve zdravotnickém zařízení (testy zakoupené v lékárně a prováděné doma se nepočítají), kdy pro antigenní test (výsledek je znám obvykle do 20 minut) je stanovena platnost 24 hodin od chvíle odběru a pro PCR test je platnost 72 hodin. Po uplynutí této lhůty již není certifikát platný.
Jsem naočkovaný. Kde najdu svůj certifikát?
Jako potvrzení o tom, že jste podstoupili očkování proti covid-19, slouží vystavený certifikát.
Ústav zdravotnických informací a statistiky vytvořil očkovací portál ocko.uzis.cz, kde si každý občan může velmi jednoduchým způsobem ověřit záznam o provedeném očkování proti onemocnění covid-19. Současně si zde může zobrazit a stáhnout tento certifikát o provedeném očkování. Certifikát dostanete také u nás ihned po očkování.
Očkování cizinců
Mají na očkování nárok i cizí státní příslušníci?
Na hrazené očkování mají za stejných podmínek jako čeští občané nárok i cizí státní příslušníci pojištění v českém systému veřejného zdravotního pojištění (např. z důvodu výkonu výdělečné činnosti anebo na základě evropských koordinačních nařízení). Osoby se registrují pomocí čísla pojištěnce, resp. přiděleného rodného čísla, které získají od české zdravotní pojišťovny.
Na hrazené očkování mají také nárok cizí státní příslušníci pojištění v jiném členském státě Evropské unie, kteří mají v České republice nárok na tzv. plnou péči (držitelé nárokového dokladu S1). Tyto osoby se registrují pomocí čísla pojištěnce, které získají poté, co se výpomocně registrují u jedné ze sedmi českých zdravotních pojišťoven.
Zároveň mají nárok jak cizí státní příslušníci, tak čeští občané, kteří mají v České republice dle evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) nárok na nezbytnou péči. Tyto osoby se registrují pomocí čísla pojištěnce, které získají poté, co se výpomocně registrují u jedné ze sedmi českých zdravotních pojišťoven. V případě, že má zájemce o očkování možnost se nechat očkovat mimo rezervační systém, pak se tato osoba nemusí výpomocně registrovat a stačí, když při očkování předloží EHIC.
Registrovat k očkování se mohou i osoby, které nemají veřejné zdravotní pojištění na území České republiky nebo Evropské unie a dlouhodobě v České republice pobývají. Registrovat se tak budou moci například i cizinci dlouhodobě žijící v ČR. Očkování je pak zpoplatněno.
PORADNA
Poradna ve většině případů nemůže nahrazovat vyšetření u lékaře a není v našich silách určovat správnou diagnózu na základě klientem popsaných příznaků. Přesto vám můžeme poradit alternativní cesty, jak postupovat v řešení zdravotního problému.
Tato poradna nepodává informace dětem do 18 let bez vědomí rodičů.
Diabetes 2.typu
Kardiovaskulární onemocnění