Potřebuji poradit. Kam se můžu obrátit?       https://koronavirus.mzcr.cz/
Obrátit se můžete na linku 1221. Vyškolení operátoři vám pomohou, případně zaznamenají váš dotaz a předají ho k dalšímu řešení. 

Jak dlouho mi platí PCR test, pokud chci například ke kadeřnici, do bazénu, do restaurace?
Platnost negativního výsledku PCR testu v rámci systému O-N (prokazuje se potvrzením o očkování, prodělání nemoci) je 72 hodin od provedení samotného testu.

Jsem naočkovaný/á, mohu se také nechat testovat?
Na hrazený PCR test má nárok i očkovaná osoba, a to 2x v kalendářním měsíci.

Prodělal/a jsem onemocnění covid-19 a ještě neuplynulo 180 dní. Mohu se také nechat testovat?
Ne, na hrazený test nemá nárok osoba, která prodělala onemocnění covid-19 a od pozitivního testu ještě neuběhlo více než 180 dní.

Platí mi tyto testy i na cestování do zahraničí?
Podmínky vstupu do jednotlivých zemí doporučujeme ověřit na rozcestníku Ministerstva zahraničních věcí. Využít můžete i mapu cestovatele. Jednotlivé změně podmínky vstupu průběžně aktualizují dle vývoje epidemie.

V souvislosti s testováním slýchám o preventivních, diagnostických a diskriminačních testech. Co to znamená?

Diagnostický test je ten, který požaduje lékař, tedy ke kterému vám váš lékař vypíše žádanku. Znamená to, že u vás existuje podezření z nákazy onemocněním covid-19.
Preventivní test se provádí bez doporučení lékaře. Jde o test, který podstoupíte, chcete-li vědět, zda jste infikován a to z jakéhokoliv důvodu nesouvisejícího přímo s vaším zdravotním stavem. Provádí se cíleně například na pracovišti, ve škole - jako prevence rozšíření nákazy nebo pokud chcete navštívit například restaurační zařízení.
Diskriminační PCR test je test prováděný v laboratoři u pozitivních vzorků a umožňuje stanovit podezření na mutace viru.