PORADNA

Poradna ve většině případů nemůže nahrazovat vyšetření u lékaře a není v našich silách určovat správnou diagnózu na základě klientem popsaných příznaků. Přesto vám můžeme poradit alternativní cesty, jak postupovat v řešení zdravotního problému.

Tato poradna nepodává informace dětem do 18 let bez vědomí rodičů.

Diabetes mellitus II typu.

Bylinkový čaj-podpora v léčení DM II 

Borůvkový čaj. Borůvky (Vaccinium myrtillus L.) jsou zdrojem látek zvaných antokyany, které mají antioxidační a antimikrobiální vlastnosti. Borůvky mají potenciální přínos v prevenci nebo léčbě hyperglykémie.

Borůvka je známá především díky nutričně hodnotným plodům, které mají schopnost barvit do modra, za což zodpovídá obsah anthokyaninů. V lidovém léčitelství se tradičně užívá list (Folium myrtilli), nať (Herba myrtilli) i plod (Fructus myrtilli) k léčbě diabetu, kardiovaskulárních chorob, demence a rakoviny. Kromě antidiabetického účinku se listy používají jako antiseptikum (díky obsahu tříslovin) a diuretikum, antidiaroikum, antihemoragikum (rovněž díky tříslovinám), a také pro léčbu šerosleposti a makulární degenerace. 

Bylinkový čaj z listů borůvky kromě nasládlé chuti byl vždy tento hodnocen pro jeho nutriční hodnotu a antioxidační účinek. Obsažený proanthokyanidin je prospěšný při zánětu jater (hepatitidě C). Obsahuje celou škálu flavonoidů, polyfenolů, organických kyselin, vitamín C, pektiny, atd. Listy borůvky mají vysoký obsah chromu, minerálu, který prokázal schopnost snižovat hladinu cukru v krvi. Tradiční použití borůvky je při problémech se zrakem. I proto může pomoci s diabetickou retinopatií.

U některých lidí má čaj znatelný vliv na hladinu cukru v krvi, zatímco u jiných ne. Navíc to bude pravděpodobně trvat několik týdnů pití čaje, než si všimnete, zda se nějaký účinek dostavil. 

Farmakologické výzkumy borůvčí prokázaly vysoký obsah anthokyaninů, odpovědných za farmakologické účinky borůvky. Provedené klinické studie zkoumaly účinky borůvek v celém rozsahu podmínek.

Vzhledem ke zjištění omezené toxicity klinické studie stanovují maximální dávky pro krátkodobé použití (1,5 g/kg váhy člověka). Další studie naproti tomu stanovují dávkování pro dlouhodobé užívání. Farmakologické studie potvrzují protizánětlivé hojivé účinky, podporu zraku, vasoprotektivní (chránící jemné vlásečnice) účinky, aterosklerotické účinky, ochranu proti vředům. Velmi zajímavý je čistící antioxidační účinek anthokyanidinu obdobný účinku záporných iontů peroxidu, působí jako zpomalovač peroxidace tuků v játrech a potlačuje indukci volných radikálů v červených krvinkách. To je velmi podstatné, jelikož je oxidační aktivita uznávána jako hlavní proces při poškozování tkání, vzniku arteriosklerózy a vývinu rakoviny. Oxidační stres je významnou příčinou stárnutí mozku a zrychluje neurodegenerativní onemocnění. Obsažené anthokyaniny rovněž blokují hromadění krevních destiček, tedy na jedné straně podporují proudění krve a na druhé straně prodlužují krvácení. Další studie pak prokázaly výrazné snížení koncentrace hroznového cukru v krevní plazmě, ale přesto nedojde ke snížení koncentrace triglyceridu v plazmě. Významné jsou též relaxační účinky na stěny vlásečnic a hladké svalstvo.

Některé léčebné využití borůvky pak není doporučené pro samoléčbu.

Odvar z listí borůvek je oblíben zejména diabetiky, a to pro jeho schopnost snížit hladinu cukru v krvi. Rovněž osoby s oslabenými močovými cestami využívají účinků odvaru pro předcházení infekce močových cest. Tradiční herbáře rovněž vyzdvihují účinky odvaru na podporu funkce mozku pro starší osoby, podporu zraku, jaterní choroby a obecně pro posílení imunity.

Zajímavé na odvaru je, že v malých dávkách působí proti průjmům (často v kombinaci s květem heřmánku a slézu), zatímco ve velkých objemech působí jako projímadlo. Pro tyto účely je však třeba louhovat alespoň 20 minut.

Vedlejší účinky: nejsou známy žádné vedlejší účinky ani kontraindikace při užívání s ostatními léky, přesto nedoporučujeme bez konzultace s lékařem nebo znalým bylinkářem pro těhotné a kojící ženy a užívání při souběžné léčbě s ředěním krve.

Dávkování: dospělí 20 až 60 g sušené drogy pro přípravu odvarů denně

Příprava odvaru: polévkovou lžíci drcených sušených listů borůvčí přelijte 150 až 200 ml vařící vody a 5 až 10 minut louhujte. Dle preferencí pijte hořký (sám o sobě je nasládlý) nebo přislaďte medem (akátový je nejlepší). Konzumujte dle libosti teplý nebo chlazený odvar, a to pro docílení zdravotních účinků, nejméně 2 až 3 šálky za den.Fazolový lusk (bez semen) a pampeliška - snižují hladinu krevního cukru a pampeliška navíc podporuje metabolismus

Obsahové látky, charakteristika, chemie

List obsahuje až 10 % tříslovin (především taniny), sacharidy, organické kyseliny (převážně kyselinu askorbovou), triterpeny (např. kyselina ursolová aoleanová), menší množství hydrochinonu, glukokininy ahojně polyfenoly, především flavonoidy (např. kvercetin) aantokyaniny. Plod obsahuje 20-30 % sacharidů, 5-10 % tříslovin, 8 % pektinu, 7 % organických kyselin, směs antokyaninů, karotenoidy avitaminy skupiny B1, 2).

Za obsahové látky s nejvyšší antidiabetickou účinností se považují antokyaniny (z řeckého anthos - květina akyanos - modrý; anglicky anthocyanins). Antokyaniny neboli antokyany patří mezi široce rozšířenou skupinu ve vodě rozpustných fenolových sloučenin zvaných flavonoidy2). Jsou to rostlinné sekundární metabolity, které slouží jako rostlinné pigmenty různých barev avyskytují se kromě mnoha druhů borůvek3) také např. vcitrusových plodech, čaji, červeném víně, cibuli atd. Pigmenty jsou zodpovědné za růžovou, červenou, modrou afialovou barvu listů, plodů akvětů rostlin. Výsledná barva závisí na pH (červená při kyselém pH až bezbarvá uzásaditého pH), proto se antokyaniny užívají také jako pH indikátor. Vyskytují se ve vakuolách epidermálních buněk rostlin. Rostlinám pigmenty slouží kpřilákání hmyzu za účelem opylení aptáků za účelem rozsevu semen. Borůvka černá obsahuje vysoké množství antokyaninů, aproto rostlina slouží kjejich extrakci. Koncentrace antokyaninů záleží na kultivaru, podmínkách růstu azralosti rostliny. Antokyaniny jsou složeny zmolekuly antokyanidinu spřipojenou molekulou cukru, jinými slovy antokyaniny jsou glykosidy antokyanidinů. Kombinací 17 vpřírodě se vyskytujících antokyanidinů srůznými molekulami cukrů arůznou lokalizací cukrů ahydroxyskupin vznikají stovky různých antokyaninů. Uvyšších rostlin (včetně druhů rodu borůvka) se zmnoha existujících antokyanidinů vyskytují pouze: delphinidin, cyanidin, petunidin, malvidin, peonidin apelargonidin. Antokyanin santidiabetickými účinky je 3-glukosid delphidinu známý jako myrtillin3-5).

Prokázané účinky obsahových látek

Existuje poměrně velký počet preklinických studií, které in vitro iin vivo prokazují jisté zajímavé a potenciálně terapeuticky využitelné antidiabetické účinky borůvkových extraktů, a to jak různých druhů borůvek, tak i různých částí jejich těla. Nejčastěji byly hodnoceny extrakty z plodů, ale výjimkou nejsou ani výtažky z listů či kořenů, přičemž jako nositelé antidiabetické účinnosti jsou nejčastěji označovány antokyaniny, ale v některých případech také širší skupina polyfenolů. Klinické údaje jsou dostupné ve velmi omezené míře


Antokyaniny kromě hypoglykemických účinků také brzdí vznik mikro- amakroangiopatických diabetických komplikací svým antioxidačním, kardioprotektivním aprotizánětlivým účinkem. Vyjma antidiabetických vlivů je dále popisováno působení neuroprotektivní, antimikrobiální, antikarcinogenní amají vliv na zlepšení zraku5).


Základní pravidla 

Před zahájením léčby cukrovky typu 2 byste měli konzultovat svého lékaře. To pomůže vyhnout se nežádoucím účinkům souvisejícím s nesnášenlivostí komponentů sbírky.

Existuje 7 principů fytoterapie, které je třeba dodržovat, aby se zlepšila účinnost léčby:

 1. Etapy. Fytoterapie se může stát hlavní součástí léčby pouze v počátečních stádiích onemocnění. V akutní fázi se fytopreparace stávají součástí komplexní terapie, hlavní roli, v níž jsou drogy přiděleny předním farmaceutickým společnostem. V období obnovy a rehabilitace pomáhají léčivé rostlinné přípravky obnovit a eliminovat škody způsobené syntetickými drogami.
 2. Systematická. Všechny adaptivní a patologické procesy ovlivňují všechny orgány a systémy. Fytoterapie neupravuje žádný konkrétní orgán, ale obnovuje fungování těla jako celku.
 3. Individuální přístup. Při výběru rostlinných přípravků se berou v úvahu všechny faktory vztahující se k pacientovi: současný stav zdraví, životní podmínky, výživa, povaha práce, věk atd. To je důležité, protože u lidí, kteří žijí v různých podmínkách, každá fytopreparace působí jinak.
 4. Kontinuita. Pokud se chcete věnovat pomoci s fytoterapií, musíte se připravit na skutečnost, že léčba bude dlouhá. Chronická onemocnění nelze vyléčit v týdnu. Léčivé rostliny mají účinek pomalejší než syntetické drogy, ale neškodí a účinnost terapie je maximální.
 5. Od jednoduchých až po složité. Tato zásada spočívá v tom, že v počátečním stádiu jsou pacientovi přiděleny nejjednodušší léčivé rostliny nebo výrobky. V pozdních stádiích onemocnění je fytoterapie založena na vícesložkových sbírkách a silných phytopreparacích.
 6. Čas. Pokud fytoterapeut doporučuje užít tinkturu před spaním, neměňte čas rány. Nezávislý výběr času přijetí může snížit účinnost léčby.
 7. Kvalita. Navzdory skutečnosti, že tato položka byla prohlášena za poslední, terapeutický účinek léčby přímo závisí na jeho dodržování. Phytopreparace, připravené ze surovin špatné kvality, mohou nejen snížit účinnost léčby, ale také vést k vážným vedlejším účinkům.

Jak vařit čajový čaj doma?

Existují jednoduchá pravidla, která je nutno dodržovat při přípravě lékových infuzí a odvarů.

 1. Nedělejte se od receptu, změňte množství ingrediencí nebo nezávisle nahradte jednu rostlinu jinou. To umožní, aby se komponenty plně rozvinuly a poskytly užitečné látky nápoji.
 2. Nejlepším terapeutickým účinkem není mononastoj, ale vývar z několika léčivých bylin. Měli byste si zvolit poplatky, množství složek, které nepřesahují 6-7.
 3. Phytopreparáty můžete připravit pouze ve skleněné nebo smaltované nádobě.
 4. Všechny složky by měly být skladovány ve vhodných podmínkách. Zvýšená vlhkost nebo přímé sluneční světlo rychle zmení léčivé byliny na zbytečné.
 5. Nejlepší vodou pro přípravu nálevů a vývarů je pramenitá voda. K vyčištěné vodě můžete také použít vodu z vodovodu. Destilovaný sníží užitečnost fytopreparace.
 6. Bez ohledu na to, jak nepříjemná je chuť fyto čaje, měly by být sladidla zcela vyřazena.
 7. Připravená infuse nemůže být skladována déle než 24 hodin, dokonce i v chladničce nebo termosku. Jinak ztratí všechny své léčebné vlastnosti.

Video o SD typu 2:

Seznam cukrových bylinek

Byliny nemohou zcela nahradit klasickou antidiabetickou terapii. Nicméně, oni jsou schopni urychlit zotavení a vyrovnat se s vedlejšími účinky, které se vyskytují při užívání léků.

Každá rostlina je jedinečná, ale jaký druh bylin může napít s diabetem? Některé mohou zlepšit mikrocirkulaci v tkáních, jiné mohou zlepšit celkový tón nebo se mohou stát vynikajícím dodavatelem inzulinu podobných látek.

Tabulka charakteristik hypoglykemických bylin:

Recepty poplatků

Při sestavování rostlinných dávek se trvání léčby a kompozice zvolí individuálně. Je důležité vzít v úvahu zdravotní stav pacienta a pravidelně (jednou za 2-3 měsíce) používat nový předpis.

 1. Pro přípravu směsi, účinný typ diabetu 2. Potřeba: bylinu Hypericum a přesličky, šípky, heřmánek květy a kořeny lékárna Aralia. Suroviny jsou rozdrceny a smíchány ve stejných poměrech. Připravte vývar může vařit 2 lžíce trávu dva šálky vařící vody a zahříváním na minimální teplo po dobu 20 minut. Zjednodušení úkolu pomůže termosku, ve které se vajíčka připravuje a zestárne na noc. Nápoj ochlazený a napjatý by měl být třetí šálek 3-4krát denně. Nepoužívejte přípravek pro budoucí použití - je důležité používat pouze čerstvý výrobek a každý den připravovat čerstvou porci.
 2. Další sbírka je připravena z plodů sophora a dogrose, tresky přes prase a pastevníka. Složky jsou rozdrceny, kombinovány ve stejném množství a důkladně promíchány. Termo nalévá 2 lžíce bylinné směsi a nalije 500 ml vroucí vody. Lék přetrvává přes noc, filtrován a třikrát denně skleněný třikrát denně po dobu 20-30 minut před jídlem.
 3. Zlepšení zdraví při diabetu 2. typu odebere od přijata ve stejných poměrech plodů horské popela červené, mátou a bylinkami zeměžluč, pampeliška kořeny, květy a listy jetele manžety. Je třeba nalít 2 lžíce pozemní a směs se nalije do termosky s vroucí vodou (500 ml). Trvejte v noci, napněte a napijte 70 ml po dobu půl hodiny před jídlem třikrát denně.
 4. Snižování hladiny cukru pomůže shromáždit na bázi nemorálních, listových a borůvkových listů. Abyste to udělali, je třeba užít suché přísady v těchto množstvích: 7 polévkových lžic. květiny z písečného nezmrzlina, 5 lžící. kopřiva, 4 polévkové lžíce. listy borůvek, každé 3 polévkové lžíce. květy tansy a bylinky třezalku tečkovanou, 2 polévkové lžíce. kůra řepkového a lněná semena. Složky jsou smíchány a vařeny v termosku (4 lžíce surovin na 1 litr vroucí vody). Toto množství infuze se počítá na 2,5 dne (pol šálku třikrát denně).
 5. Pro stimulaci tvorby slinivky inzulinu se používá tříčásticová tinktáze, kterou lze připravit doma. Za tímto účelem nalijte 300 ml vodky 50 g listů vlašských ořechů a stáhněte se na tmavém místě po dobu 1 týdne. Rozdrcená cibule (50 g) se nalije do 300 ml vodky a nechá se stát ve tmě po dobu 5 dnů. Třetí tinkturka je připravena z trávní manžety, podobně jako první recept. V poslední fázi se 150 ml cibulové tinktury míchá se 60 ml matice a 40 ml tinktury manžetové trávy. Směs by měla vypít 1 polévkovou lžíci. na prázdný žaludek a před spaním.

Před zahájením léčby bylinnými přípravky se poraďte s lékařem. Fytoterapie může pomoci zlepšit pohodu a může vést ke zdravotním problémům, například pokud kolekce obsahuje trávu, na které má pacient alergii. Lékař vám pomůže vybrat optimální sběr a dobu trvání léčby.

Videoprezentace lidových léků na diabetes:

Prevence diabetu a jeho komplikací

Lidé, u kterých existuje riziko vzniku této choroby, by měli pravidelně kontrolovat hladinu glykémie a nezapomínat na preventivní opatření.

Ty zahrnují následující:

 • udržování normální tělesné hmotnosti;
 • správná výživa;
 • pravidelné cvičení;
 • odmítnutí špatných návyků.

Pokud je diagnóza již provedena, je důležité zabránit vzniku komplikací. Chcete-li to udělat, měli byste sledovat hladinu cukru v krvi, cholesterolu a krevního tlaku, užívat léky k prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Je důležité pečlivě pečovat o nohy, pravidelně sledovat oftalmolog a vést zdravý životní styl. A užívání speciálních bylinných léků schválených ošetřujícím lékařem zlepší stav pacienta v jakékoli fázi diabetu.

Fytoterapie diabetes mellitus

Diabetes mellitus >> fytoterapie

Při léčbě bylin, což jsou naděje mnoha diabetiků, je třeba říci pár slov. Bohužel neexistuje jediný bylinný přípravek by se uzdravila od cukrovky, proto se fytoterapie používá pouze společně s dieta pro mírné formy diabetu a spolu s dietou a tabletami nebo dietou a inzulínem v závažnějších formách diabetu.

Kromě toho citlivost různých pacientů s diabetem na různé poplatky je individuální, takže sbírka, která pomohla vašemu sousedovi nebo příbuznému zmírnit cukrovku, nemusí nutně pomoci s vaším diabetem. Radím vám, abyste šířit šílený peníze na "zázračné bylinky shromážděných na vrcholky Himálaje" a vyzkoušet některé nenákladné poplatků pro diabetes, což je v našich lékárnách, a postupně si "svého jediného prostředníka" diabetes.

Nejběžnějším a nejznámějším diabetem je bylinný čaj "Arfazetin", který obsahuje celý komplex bylin, které mají hypoglykemickou působení na diabetes.

Je důležité, aby diabetici také užívali bylinky, které mají pro diabetes posilující účinek, a ty, které chrání ledviny Diabetes. Jak bude ukázáno níže, délka života diabetika (a jakékoli osoby) přímo závisí na stavu jeho ledvin (zejména během diabetu). Hledáte-li nejjednodušší způsob zmírnění cukrovky, můžete bez dalšího koupit v lékárně jakýkoli poplatek za ledviny, pro náročnější osoby s diabetem nabízím následující poplatky. Pokud trpíte cystitidy nebo pyelonefritidy (zánět ledvin nebo močového měchýře), současným diabetes, vypadají především bylin, které mají močopudné, protizánětlivé a antimikrobiální účinek. Pokud máte normální počet bílých krvinek v moči, měli byste posílit nádoby ledvin - zvolit tonikum, obnovit a zlepšit poplatky za krevní oběh. Samozřejmě, s diabetem je lepší všichni pít střídavě.

Dekorace a infuze

1. Birch listy. Shromážděte listy v červnu - červenci. Používají se také při zánětlivých onemocněních ledvin, močových cest a žlučníku, doprovázejících diabetes nebo bez doprovodu. Infuze snižuje tvorbu ledvinových kamenů. Art. Lžící drcené listy břízy nalijte sklenici vařící vody, vaříme 10 minut. Trvejte 6 hodin a napněte. Vezměte 1/3 pohár třikrát denně s jídlem (včetně diabetes).

2. Pary břízy. Sbírejte nabobtnání pupek brzy na jaře, než listy kvetou. Výživa má silný diuretický účinek, je účinná při srdečním edému (spojené s diabetem nebo ne). Des. lžíce břízy pupeny nalijte sklenici vařící vody, vařte po dobu 20 minut. Trvejte 6 hodin a po jídle užijte 1/2 šálku denně (nebo 2 lžíce 3krát denně) (i pro osoby s diabetem).

3. Listy a plody brusinek. Listy jsou sklizeny brzy na jaře. Mají diuretický, protizánětlivý, dezinfekční účinek. Art. Lžíce drcené listy brusinky nalijte sklenici vařící vody a vařit po dobu 3 minut. Trvejte 3-4 hodiny. Vezměte 2-3krát denně za 1 polévkovou lžíci. lžička (také s diabetem). Můžete také vařit čajové lístky ve formě, používat čerstvé plody nebo namočené v 1 / 2-1 sklenice 3 krát denně (stejným způsobem při cukrovce).

4. Blackberry berries. Shromáždit během léta. Zralé bobule mají mírné ustájení, zralé - mírné laxativum. Kromě toho má bobule protizánětlivý, dezinfekční a uklidňující účinek. Aplikoval se na menopauzální neurózy. Art. Do sklenice vroucí vody se vylije lžíce ostružin a vaří se 5 minut. pod víkem. Trvejte na hodinu. Vezměte 1/2 šálku po jídle (podle stejného receptu nemocný s cukrovkou).

5. Ostružinové listy. Shromáždit během léta. Infuze listů může být také použita pro průjem, gastritidu, jako expektorant pro nachlazení (spojený s diabetem nebo ne). Ve formě pleťových krémů překrývajících špatně uzdravující vředy a rány. Ve formě oplachování je možné použít na drobné, krvácející dásně. Art. Lžíci rozdrcených ostružinových listů se modravou nalijte sklenici vařící vody a vaříme 5 minut. Trvejte 3 hodiny, filtr. Vezměte 1/2 šálku 3x denně před jídlem (recept a pro pacientů s diabetem).

6. Ovoce z viburnumu. Shromažďují se v září a říjnu. Má zotavující, uklidňující, mírně laxativní účinek. Art. Lžící rozdrcené plody vápníku nalijte 300 ml vroucí vody a vaříme 5 minut. Trvejte 3 hodiny, filtr. Vezměte si půl šálku třikrát denně před jídlem (užitečné u diabetes mellitus).

7. Kůra Kaliny. Sklízen v dubnu až květnu. Lék má uklidňující, hemostatický účinek. Aplikoval také s bohatou a bolestivou menstruací. Des. Lžíce rozdrcené suché kůry z viburnum se nalije do sklenice vroucí vody a vaří se 10 minut. Trvejte 20 minut, filtr. Vezměte 1 polévkovou lžíci. lžíci 3x denně před jídlem.

8. Bobule brusinek. Sklizeno na podzim nebo na jaře (pod sněhem). Dezinfekční, protizánětlivý, diuretický, antipyretický, posilující účinek. Používají se také při léčbě gastritidy se sníženou kyselostí a zánětem slinivky břišní. Art. Lžíci borůvek brusinky nalijte sklenici vařící vody a vaříme 5 minut. pod víkem. Trvejte půl hodiny. Vezměte sklenku 3x denně.

9. Ovoce ashberry obyčejný. Připravováno v září - říjnu. Používá se také s beriberi, anémií, urolitiázou. Infuze má mírný diuretikum a choleretický účinek. Des. lžíci drceného ovoce ashberry obyčejné nalít sklenici vařící vody a vařit po dobu 20 minut. Trvejte 3-4 hodiny. Vezměte 1 polévkovou lžíci. lžíci 3-4krát denně po jídle.

10. Listy černého rybízu (velmi účinná při cukrovce). Sbírejte v květnu až červnu. Aplikoval také na edém, urolitiázu, dnu, revmatismus (spojený s diabetem). Art. Lžíce rozdrcených sušených listů černého rybízu se nalije do sklenice vařící vody a vaří se 10 minut. Trvejte 4 hodiny. Vezměte 1/2 šálku 3x denně po jídle (také s cukrovkou).

11. Listy borůvky. Sbírejte v květnu až červnu. Aplikoval také na cholelitiázu a urolitiázu (doprovázet diabetes mellitus). 3 polévkové lžíce. Lžíce listů nalijte 3 šálky vroucí vody. Trvejte na tom. Pijte 1 sklenku 3x denně (stejný recept na diabetes).

12. Rostlinné ovoce. Shromažďují se v srpnu a září. Používá se pro beriberi, anémie, arteriosklerózy, žaludeční vřed a duodenální vřed, ledvin a močového měchýře onemocnění, otoky, celkovou únavou (související diabetes). Lék je užitečný pro těhotné a kojící ženy. Art. lžíci růžových boků naplníte sklenicí vroucí vody a vaříme 2-3 minuty. se zavřeným víkem. Trvejte 3-4 hodiny. Vezměte 1 sklenku 2-3x denně po jídle (také s diabetes mellitus).

13. Briar listuje. Shromažďují se v červnu a červenci. Bujón zlepšuje motorickou funkci žaludku, snižuje bolest (spojená s diabetem nebo ne). Art. nasekané listy vřes převařené vody, vařené po dobu 5 min., 1 h trvat a vzít 1 sklenice jako čaj (stejně jako u cukrovky).

14. Listy nettle (velmi užitečné při diabetu). Obnova, dezinfekce, regenerační účinek. Lék posiluje cévní stěnu, léčí anemii (jak s diabetem, tak bez ní). Sklizeň listí od května do září. 15 g suchých listů nalijte 1 šálek vařící vody, trvá 10 minut, aby 1 polévková lžíce. lžíce 3-4krát denně (stejný recept na cukrovku). Můžete také použít infuzi ve formě pleťových krémů k léčbě hnisavých ran a furunkulózy (ne následky cukrovky).

15. Pods fazolí. Připravte lusky po mlácení. Také se používá při ateroskleróze a gastritida s nízkou kyselost (doprovázející diabetes). Vývar diuretikum a antimikrobiální účinky (velmi užitečné pro diabetické pacienty). Art. Lžížku nakrájejte na fazolové lusky se sklenicí vroucí vody a vaříme 20 minut. Trvejte na tom, 3-4 hodiny při teplotě místnosti, filtruje se a vzít 1/4 šálku 3-4 krát denně před jídlem (analogicky jako zmírnění cukrovky).

Poplatky

Sběrné číslo 1. Listy borůvky - 25 g (všechny dávky jsou uvedeny v gramech); listy kopřivy - 2; kořeny pampelišky - 25. 1 polévková lžíce. Lžící drcené listy sbírky nalijte sklenici vařící vody a trvají půl hodiny. Filtr. Vezměte 1 sklenici infuze 2-4krát denně před jídlem (podobně u diabetu).

Číslo sbírky 2. Borůvkové listy - 25; listy plantejny velké - 25; kořeny pudinkové drogy - 25; listy kopřivy jsou dioecious - 25. 1 polévková lžíce. Lyžičku rozdrcené kolekce nalijte sklenici vroucí vody a trvají půl hodiny. Filtr. Vezměte 1/2 pohár 3-4krát denně před jídlem (také s cukrovkou).

Číslo sbírky 3. Hlohovské květiny - 25; listy borůvek - 25; listy borůvky obyčejné - 25. 1 polévková lžíce. Lyžičku rozdrcené kolekce nalijte sklenici vroucí vody a trvají půl hodiny. Vezměte 1/2 šálku 3-4krát denně před jídlem (kdy diabetes mellitus se sníženou schopností kardiovaskulární systém).

Číslo sbírky 4. Listy divokých jahod - 25; listy ostružiny s syzo - 25; listy borůvek (zvláště užitečné pro diabetiky) - 25. 1 polévková lžíce. Lžíce sbírky se nalije vroucí vodou a trvá půl hodiny. Filtr. Vezměte si čaj 3-4 krát denně (stejně jako u diabetiků).

Shromáždění č. 5. Borovice listy (prospěšné pro průběhu diabetu) - 25; listy ostružiny s syzo - 25; listy divokých jahod - 25; plody divoké růže - 25. 1 polévková lžíce. Lyžičku rozdrcené kolekce nalijte sklenici vroucí vody a trvají půl hodiny. Filtr. Vezměte 1/2 šálku. 3-4krát denně před jídlem (podobně jako s diabetem).

Shromáždění číslo 6. Listy ostružinové sizoy - 20; listy borůvek - 20; listy černého rybízu - 20; lístky máty peprné - 20; listy borůvky obyčejné - 20. 1 polévková lžíce. Rozmícháme směs s sklenicí vroucí vody a trváme půl hodiny. Vezměte 1/2 šálku 3-4krát denně před jídlem (stejný předpis pro diabetiky).

Shromáždění číslo 7. Listy borůvky (velmi užitečné při diabetes mellitus) - 20; listy fazolových lusků - 20. 1 polévková lžíce. Lžíce směs nalít sklenici vařící vody, vařit po dobu 15 minut, infuse na 30 minut. Vezměte 1 sklenku 3x denně před jídlem (také s cukrovkou).

Shromáždění číslo 8. Listy borůvky (přispívající ke zmírnění průběhu diabetu) - 20; listy fazolových lusků - 20; kořen lopuchu - 10; listy brusinek - 10. Jeden st. Lžíce směs nalít sklenici vařící vody, vařit po dobu 15 minut, infuse na 30 minut. Vezměte 1 sklenku 3-4krát denně před jídlem (stejným způsobem kteří mají cukrovku).

Fytoterapie a diabetes mellitus

Použití léků, které snižují hladinu cukru, má často negativní vliv na vnitřní orgány diabetiků. Bylinné ošetření bude skvělým doplňkem k hlavní léčbě. Jak správně provádět fytoterapii v případě onemocnění cukrů, které v článku zvažujeme.

Výhody fytoterapie u diabetu

Lékaři tradiční medicíny ošetřují bylinnou léčbu nevěřícně. Nicméně jsou známy případy potlačení diabetu typu II. V počátečních stádiích onemocnění poskytuje fytoterapeutická léčba pacientům nezávislým na inzulínu ohromující výsledky.

Pacienti 1 typu, v závislosti na inzulínu, se nemůže zcela vyhnout chorobě pomocí bylin. Při kombinaci fytoterapie s léčbou u pacientů s cukrem se metabolické procesy normalizují, tělo se vyčistí, hladina glukózy klesá a práce vnitřních orgánů se stabilizuje.

Fytoterapie může odstranit nebo zmírnit nemoci, které doprovázejí cukrovku. V některých bylinech obsahuje velké množství látek - glykokininy, které mají stejné vlastnosti jako inzulín: struky z fazolí, kopřivy, pampeliška, koza, kukuřice. Byliny jsou používány samostatně nebo ve formě poplatků.

Existují rostliny -adaptogeny, složky, které pomáhají tělu diabetických pacientů přizpůsobit se negativním faktorům: studené, nedostatek vzduchu, mračné počasí, záření. Jedná se o citronovou trávu, kořen ženšenu, růžovou ředkvičku, kořeny návnady.

Rostliny, které snižují hladinu cukru tím, že chrání inzulín před ničením, jako jsou kořeny lopuchu, pampeliška, elecampane, chrpa, Jeruzalémský artyčok.

Cíle fytoterapeutické léčby:

 1. Stabilizace hladiny glukózy v krvi.
 2. Zvyšování účinnosti tradiční léčby.
 3. Eliminace cukrovky u pacientů s mírnými formami onemocnění.
 4. Odstranění přebytečného cukru z těla kvůli diuretickému účinku bylin.
 5. Pomoc v boji proti příčinám onemocnění.
 6. Obohacení těla vitaminem a mikroelementy, v důsledku čehož se zlepšuje metabolismus, posiluje imunitu.
 7. Posilování nervového systému - zvýšení odolnosti proti stresu, zlepšení spánku.
 8. Prevence vzniku cukrovky. Použití bylinných léků umožňuje snížit riziko komplikací spojených se zrakovým postižením, ledvinami, játry, srdcem, pankreasem, mozkem a tělem jako celku.
 9. Na bázi bylin, u pacientů s cukrovou chorobou připravuje doma zelený čaj. Pití je součástí každodenní stravy pacientů.

Fytoterapeutická léčba je zvolena individuálně. Abyste předešli nežádoucím účinkům, konzultujte s odborníky.

Základní pravidla pro léčbu bylin s cukrovkou

Byliny v čisté formě se nedoporučují pít. Je lepší používat rostlinné přípravky a infuze. Abyste nepoškodili tělo, musíte znát pravidla fytoterapeutické léčby:

 1. Prvním krokem je získat kvalifikovanou konzultaci s fytoterapeutem a ošetřujícím lékařem. Na základě celkového stavu těla pacienta lékař zvolí aktuální léčbu.
 2. V lékárně lépe nakupujte phytopreparace. Ujistěte se, že jste si přečetli místo výroby a datum vypršení platnosti. Koupit čerstvé bylinky.
 3. Je-li to možné, sami sbírejte suroviny. Přečtěte si návod k použití předem. Ne všechny části rostlin mohou být použity pro výrobu léků.
 4. Vzhledem k tomu, že fytopreparace mohou vyvolat vedlejší účinky, v době jejich příjmu vyhodnoťte reakci organismu. Pokud se celkový stav zhorší, je lepší vyměnit jeden bylinný přípravek za jiný.
 5. Neustále měřte hladinu cukru. Pokud dojde k nárůstu, měl by být bylinný lék nahrazen.

Rostliny používané při léčbě diabetu typu 1 a 2

Léčba diabetu 2. typu by měli věnovat větší pozornost tomu, aby se zabránilo průchodu choroby první fáze. Fytoterapie se provádí pomocí některých skupin bylin:

 • Rostliny, které obsahují látky, jako je inzulínové jetel, Oman, pivoňky, borůvka, čínské magnólie, ovsa, fazolových lusků, lopuchu.
 • Byliny posilujícího účinku: zamaniha, ženšen, zlatý kořen.
 • Rostliny bohaté na vitamíny a organické kyseliny. Tato skupina zahrnuje: borůvka, horský popel, divoká růže.
 • Byliny, které stabilizují metabolické procesy v těle. Jedná se o třezalku tečkovanou, pšeničnou trávu plíživou, medvěd, lnu, lanýž, plantain.
 • Rostliny z vnitrozemí. Vhodný česnek, cibule, salát, špenát, červená řepa, zelí, celer, ječmen, oves. Čerstvé kultury vybaví pacienta vitamíny a mikroelementy.

Cukrová choroba typu 1 nemůže být úplně vytvrzena fytoterapeutickými metodami. Úkolem pacienta je zabránit vážným komplikacím. Pacienti mohou používat stejné skupiny rostlin, ale přísně pod dohledem lékaře. U pacientů závislých na inzulínu je důležité nepovolit nedostatek vitamínů, stopové prvky a metabolické poruchy.

Recepty infuz a odvarů

Prakticky všechny bylinné léky jsou užívány před jídlem po dobu třiceti minut. Populární metody přípravy fytoterapeutických přípravků:

Odvar z borůvkových listů

Když vezmete odvar z poloviny sklenice na pětkrát denně, tělo pacienta snižuje hladinu cukru a zesiluje zrak. Borovice listy zředěné vroucí vodou v poměru 1:20. O deset minut později je vývar hotový.

Odkapávání dvoudomé kopřivy

Připravte termosku, pošlete čerstvé listy rostliny do nádoby, vaříme vařící vodou 1:30. Ponecháme to na noc. Přijato na ¼ st. třikrát denně.

Opláchněte sklenici hnědého ovesu studenou vodou. Do trávy nalijeme 1 litr vroucí vody. Zavíráme těsně víkem a trváme dvanáct hodin. Několikrát se zatěžte. Přijatý produkt rozdělíme na 3 díly a během dne pít. Lék má příznivý účinek na funkci ledvin diabetických pacientů.

Vývar z kořene lopuchu

Prostředek podporuje tvorbu inzulinu podobných látek, normalizaci metabolických procesů, úplné vyléčení diabetu v počáteční fázi.

Smrte 25 gramů kořenů rostlin, nalijte vroucí vodu v objemu 0,5 litru. Pošleme to do vodní lázně po dobu půl hodiny. Trváme 1,5 hodiny a filtrujeme. Do vývaru přidejte vroucí vodu do objemu 0,5 litru. Lék užíváme v půl šálku třikrát denně.

Vývar z listů fazolí

Sklizeň se sklízí v pozdním létě. Rozumíme lusky, potřebujeme 20 gramů listů, naplněných jedním litrem vroucí vody. Pošleme obsah do slabého ohně a vaříme do tří hodin. Bujón se ochladí a zfiltruje. Vezmeme 0,5 pohárů čtyřikrát denně. Kurz se doporučuje - čtyři měsíce.

Infuze ostružinového sizoyu

Diabetičtí pacienti mohou jíst čerstvé ovoce rostliny nebo připravit infuzi. Vyplňte 2 polévkové lžíce. l. suché listy s vroucí vodou v objemu 0,5 litru. Vaříme na vodní lázni po dobu patnácti minut. Ponecháme to na 40 minut. Na 0,5 sklenice pijeme až čtyřikrát denně.

Infuze divokých jahod

Připravuje a užívá infuzi analogicky s předchozím receptorem. Z jahod můžete připravit čerstvě vymačkaný džus a napít čtvrtinu sklenice třikrát až čtyřikrát denně.

Odvar vysokého elecampanu

Jedinečná rostlina, jejíž kořeny obsahují inzulín. Užívání léku výrazně snižuje hladinu glukózy. Grind 2 lbsp. l. kořenů z elecampanu a nalijte 0,5 litru vroucí vody. Druhý den napijte a pijte 0,5 brýlí.

Odvar z kořenů pampelišky

Přípravu připravujeme a použijeme analogicky s předchozím receptorem. Pampeliška rovněž dodává pacientům s diabetem látky podobné inzulínu.

Infuze psí růže

Rosehip pomáhá pacientovi stabilizovat metabolismus a obnovit sílu. Připravte 3 lžíce. l. nakrájené ovoce rostliny, nalijeme tři sklenice vroucí vody. Pošleme do ohně 15 minut. Trváme několik hodin a trváme až čtyřikrát denně.

Vývar z plantainu

Vezmeme 2 lžíce. l. suché listy rostliny, naplněné vařenou vodou v objemu 0,5 litru. Pošleme to do vodní lázně po dobu patnácti minut. Trváme asi čtyřicet minut. Pijte jednu třetinu sklenky třikrát denně.

Plantain se používá k výrobě čerstvě vymačkaného džusu. Pacienti s cukrovou nemoci mohou pít 1-2 lžíce. l. nejvýše dvakrát denně.

Odvar z prasečího pole

Rostlina má hypoglykemický účinek. Potřebujeme 30 gramů mladých stonků rostliny naplněné vařenou vodou (0,5 litru). Vařte na vodu 7 min. Na 3 hodiny trváme na tom. Před jídlem užijeme asi 20 minut v půl šálku.

Nastoj z ořechu

Léčivý přípravek je připraven z čerstvých listů lískových ořechů, mírně vyschnutých. Zalem 1 polévková lžíce. l. listy se sklenicí vroucí vody. Pošleme to na půl minuty. Několik hodin trváme, filtrujeme a používáme na 1/4 st. třikrát až čtyřikrát denně.

K přípravě produktu v kurzu půjde a oddělení ořechů. Čistíme 40 ovoce. Desku přikryjte sklenicí vroucí vody. Obsah vody je odesíláme na vodní lázni po dobu jedné hodiny. Chlazení, napetí a pití na 1 lžičku. až čtyřikrát denně.

Infúze léků na balení

U lidí je rostlina nazývána koza. Připravte 2 lžíce. l. nakrájené byliny a poslal do termosky. Vložme 0,5 litru vroucí vody do nádoby. Počkáme až do rána. Naplňte a vezměte 0,5 šálku třikrát až čtyřikrát denně.

Koza je ve vařené podobě. Existují vedlejší účinky. Infúze není vhodná pro pacienty s vysokým krevním tlakem a střevními poruchami.

Odvar z kořenů jeruzalémského artičoku

Pro jeden litr vody připravíme 2 polévkové lžíce. l. suché kořeny a květy z hliněné hrušky. Pošleme do ohně po dobu čtyřicet minut. Den může pít jeden litr vývaru. Lék užíváme dva nebo třikrát týdně.

Vývar pomáhá diabetikům stabilizovat hladinu cukru, snižovat krevní tlak, vybavit tělem vitamíny B a C, železo, fosfor a zinek. Topinambour se doporučuje jíst jednou denně ve vařené formě. Je povoleno jíst 200 gramů hlíz.

Existuje mnoho receptů. Můžete najít nejlepší volbu pro sebe, po obdržení fytoterapeutické konzultace nebo pro studium tohoto článku.

Poplatky za lékaře

Bylinné přípravky mají zvláštní účinek při léčbě cukrovky. Ve složení vývarů a infuzí by nemělo být více než deset bylin a je lepší použít pět titulů. Je třeba kombinovat bylinné cukr redukující, obnovující, stabilizující metabolismus, obohacující tělo vitamíny a minerály.

Dekrece rostlinných přípravků se užívají 15-20 minut před jídlem 3-4krát denně:

 1. Smíšeme listy kořisti, čekanky, pampelišky a trávy kuchyně v sušené formě. 2 polévková lžíce. l. směs se vaří v 0,5 litru vroucí vody. Kuchněte v ohni 2-3 minuty. Trváme čtyřicet minut a filtrujeme. Lék užíváme pro čtvrtinu skla.
 2. Připravte se na 25 gramů trávních kuchyní a ptáků, mátových listů a vlašských ořechů. Připravíme vývar a přijmeme to jako první recept.
 3. Spojte 30 gramů listů borůvek, kopřiv a kořenů pampelišky. Naplňte vroucí vodou - 1:20. Spotřebováváme půl šálku před začátkem jídla.
 4. Připravte odvar z devíti bylin. Míchá se 20 gramů borůvkové listí a 10 gramů kořenů jahod a Oman, šípky, květy heřmánku, bylinu přeslička, pruhované, máta peprná a třezalky tečkované. Vaření a jídlo stejným způsobem jako předchozí metoda.
 5. Připravme uklidňující sbírku. Spojte 25 gramů bylinných ptáků, listů pampelišky, čekanky a jahod. Vyplňte 2 polévkové lžíce. l. sběr vroucí vody (0,5 litru). Kuchajte pět minut, trváme 1,5 hodiny. Naplňte a vypijte 1/3 šálku.

Seznam fytoterapeutických předpisů může pokračovat. Je důležité si uvědomit, že ne všechny bylinky jsou neškodné. Při výběru léku na léčbu diabetických onemocnění je nutné vzít v úvahu přítomnost souběžných onemocnění a komplikací.

Fytoterapie může pomoci s diabetem.

Diabetes mellitus nelze vyléčit. Ale stále musíte žít. Chceme mluvit o bylinkách, které pomáhají s cukrovkou.

Fytoterapie na rozdíl od syntetických léků je netoxická, má mírný účinek, může být dlouhodobě užívána bez významných vedlejších účinků, dobře kombinuje léčivé látky a zvyšuje jejich terapeutický účinek.

Všechny bylinky, které se používají při fytoterapii při diabetes mellitus, lze rozdělit do několika skupin.

Nejčastěji se používají následující:

Adaptogeny jsou rostliny, které zvyšují odolnost těla vůči působení mnoha nepříznivých faktorů. Tato skupina zahrnuje vínku z čínské magnólie, ženšen, rhodiola rosea, eleutherococcus, Aralia Manchu;
Rostliny, které mají diuretický (diuretický) účinek a přispívají k odstranění přebytečné glukózy: přeslička, bříza a keř;

Stimulátory obnovit beta-buněk Langerhansových ostrůvků, které produkují inzulín: borůvky, černý a bílé moruše, ořech, lékořici, a lněné semínko hrnek;

Rostliny, které obsahují chróm: horská arnika, medovina zázvor, sibiřská jedle, šedá olše, břečťan a šalvěj. Chrom posiluje působení inzulínu a pomáhá snížit koncentraci glukózy v krevním séru. Další užitečnou vlastností tohoto mikroelementu je snížení chuti na sladké potraviny;

Rostliny obsahující zinek: pták horolezec, kukuřice stigma, šalvěj, kanadský goldenrod. Zinek je nezbytný pro normální činnost inzulínu. Také zvyšuje odolnost těla proti mnoha infekcím a zlepšuje bariérové ​​vlastnosti pokožky. Tato vlastnost je obzvláště důležitá u diabetiků, protože mají tendenci k infekci ran, které se obvykle dlouho nezhojí;

Rostliny obsahující biguanid: gazlejka (kozí léčivá), výsadba hrachu, fazole a borůvky. Neumožňují rozpad inzulínu, normalizaci absorpce glukózy v důsledku skutečnosti, že usnadňuje její pronikání do buněk;

Inulinové rostliny: pampeliška, elecampane, artyčok z Jeruzaléma, čekanka (lidé s cukrovkou ji mohou použít místo čaje nebo kávy). Inulin - přirozená náhražka cukru, takže výrobky, které ji obsahují, snižují hladinu glukózy v krvi a normalizují metabolické procesy. Také inulin je spojen s toxickými a balastními látkami, které se tvoří ve střevě nebo vstupují do těla s jídlem a podporují jejich vylučování.

A teď o některých z těchto rostlin trochu víc.

Léčba pampelišky pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Antipyretický účinek pampelišky je zajištěn obsahem inzulínu podobného materiálu v něm, inulinu.

Při diabetu pomocí vývaru z kořenů a travního :. 1 čajová lžička suché nasekané syrové nalít sklenici vody, vaří po dobu 15 minut, nechat 30 minut, napětí a doplní na původní. Vezměte 1 polévkovou lžíci. lžíci třikrát denně před jídlem.

Pokud máte letní sídlo, připravte jeruzalémský artičok a fazole. Jeruzalémský artičok obsahuje inulin - látku podobnou inzulínu - a má účinek snižující cukr. Jeruzalémský artyčok je možné jíst v surové, vařené, smažené formě ve výši 300 gramů denně.

Skořice je také známá pro své antidiabetické vlastnosti - blokuje volné radikály a podporuje konverzi glukózy na energii. Studie ukázaly, že skořice účinně reguluje hladinu cukru v krvi.

Další bylina, jambolan nebo jávská švestka snižuje hladinu cukru v krvi a nemá žádné vedlejší účinky. Navíc javanovská švestka snižuje tvorbu volných radikálů v důsledku přítomnosti kyseliny oleanové obsažené v ní.

Listy fazolových lusků mají výrazný účinek snižující cukr. Z nich se připravuje odvar: 30 g práškových surovin, nalijte 1,5 šálků vroucí vody, vařte 15 minut ve vodní lázni, ochlaďte, vysušte a přiveďte původní objem. Vezměte si půl pohárku třikrát denně 30 minut před jídlem.

Takový fytosbora poskytuje komplexní účinek a normalizuje metabolické procesy u diabetes mellitus, snižuje hladinu cukru.

Sbírka se skládá ze 7 léčivých rostlin. Musíme vzít 10 gramů kořeny Aralia, bylinu třezalky tečkované, květy heřmánku, 15 g přesličky, šípky, a 20 g borůvky výhonky, fazolové listy. Pro přípravu infuze 2 lžíce. lžíce kolekce nalijte 400 ml horké vody. Poté trvá na vodní lázni po dobu 45-50 minut, vypusťte. Vezměte 1/3 šálku 3krát denně po dobu 30 minut před jedením po dobu jednoho měsíce.

Jak se používají bylinky k léčbě diabetu a co je fytoterapie?

Fytoterapie je efektivní metoda?

Oficiální lékařství považuje použití bylin za neefektivní metodu. Tradiční metody léčby však také nezbavují pacienta s cukrovou chorobou.

 • Takže u diabetu typu 2 je možné úplné vyléčení (pokud je onemocnění v počátečním stádiu vzniku).
 • Při vzniku onemocnění nebo při cukrovce typu 1, phytopreparace zabraňují komplikacím a zlepšují celkové zdraví.

Rostliny vždy doprovázely život a léčbu člověka. Pro každou chorobu květina planety uchovává protilátku nebo lék na terapii. Absence léčebného účinku naznačuje nesprávný výběr léku nebo jeho dávky.

Například, vhodně vybrané druhy rostlin nebo kombinace několika rostlin správně plánované doby příjmu rostlinných drog nebo dávkovat správně zvolený způsob použití materiálů, rostlin (ve formě prášku pro přípravu čaje, nebo rostliny, vnější tření nebo vnitřní použití, čerstvé nebo sušené zelené listy kořenů).

Jak vybrat správnou léčbu u diabetiků?

Základy fytoterapie u diabetu

Například se jedná o onemocnění s diabetem typu 2 s obezitou a dědičnou predispozicí, s rizikem onemocnění po 45 letech.

 • rostliny pro stimulaci imunity;
 • rostliny ke stimulaci tvorby beta buněk;
 • rostliny s účinkem inzulínu ke snížení hladiny cukru v krvi;
 • byliny pro krevní cévy;
 • byliny pro zažívací trakt;
 • rostlinám, aby se zabránilo vzniku diabetických komplikací.

Adaptogeny nebo imunostimulanty

 • kořen ženšenu,
 • semena Schisandry,
 • oddenka Eleutherococcus,
 • růžové radiály (druhý název rostliny je zlatý kořen),
 • kořeny aralia (zamaniha).

Převážná většina adaptogens roste v Altai a na Dálném východě.
Malé dávky adaptogens způsobují inhibici akutních bolestivých reakcí. U diabetiků je nutné zvrátit, bičovat tělo, stimulovat imunitu. Proto se zvyšuje dávka adaptogenů u diabetiků (až 10-15 kapek rostlinného přípravku).

Jak správně vybírat dávku?

Je zapotřebí začít užívat lék se sníženou dávkou (4-5 kapek) a kontrolovat vaše pocity. Pokud po odběru tinktury dochází k uvolnění a letargii, pak je dávka nedostatečná, další den ráno by měla být zvýšena o 1 kapku. To se provádí až po přijetí tinktury, kdy se objevuje pocit prudkého nárůstu energie a touha provádět aktivní fyzické pohyby.

Průběh příjmu stimulačních rostlin je 14 dní. Počet lékařských kurzů ročně činí až čtyři. Tato skupina léčivých rostlin se vezme uvnitř ve formě vodních a alkoholických tinktur (můžete si je koupit v lékárničce). Kontraindikace k užívání adaptogenů je vysoký krevní tlak.

Jaký je přínos cvičební terapie u diabetes mellitus? Přečtěte si více v tomto článku.

Rostliny stimulující beta buňky

 • kořeny lopuchu,
 • semena z lnu,
 • lékořice,
 • plody a výhonky borůvek,
 • travnaté kuchyně (druhé jméno - koza),
 • plantain,
 • listy vlašských ořechů.

Navíc stimulující účinek na beta buňky je hořkost (třezalka, pampeliška, listy vlašských ořechů), poskytují další antiparazitický účinek.

Stimulační účinek na pankreas je tvořen bylinkami obsahujícími sekretin. Je to rostlinný hormon, který reguluje pankreas. Sekretin bohaté v mnoha druzích ovoce a zeleniny, nejlepší způsob, jak zajistit tělu secretin - pít denně ráno nebo večer před jídlem čerstvé šťávy z mrkve, zelí, brambory, artyčoky.

Zařízení na snižování cukru

 • inulin - užitečná náhražka za cukr (kořeny pampelišky, lopuchu, jeruzalémský artyčok, elecampan, čekanka, květy chrpy);
 • zinku - je součástí inzulínu (ptačí chřestýš - stejný sporovec, ledvinová bříza, šalvěj, kukuřičný škrob);
 • chróm - zvyšuje aktivitu inzulínu (arnika, vavřín, lemon balm, šalvěj, ženšen);
 • biguanidiny - snižují hladinu cholesterolu v krvi (kozí, hrachový a fazolový list, borůvkové výhonky).

Rostliny snižující cukr se užívají dva až tři měsíce denně. Příjem dávky - 50 ml, ve kterém bylo podáno 1/4 lžíce rostlinných surovin. Buď prášek z léčivé části rostliny (kořen nebo stonky, listy) - o 1/5 čajové lžičky, vyprané vodou, odděleně od jídla.

Kromě toho snižuje hladinu cukru v rostlinách s alkalizací krve. Účinek jejich použití je založen na skutečnosti, že v alkalickém roztoku se glukóza přemění na mannózu, která nevyžaduje, aby inzulín procházel stěnami nádob. Alkalizační účinek má listy vápna a stelátu, stejně jako okurka, dýňová a squashová šťáva.

Mohl bych u diabetiků zahrnout máslo? Přečtěte si více v tomto článku.

Byliny pro posilování cév

Tato skupina rostlin zahrnuje:

 • Zařízení na čištění nádob: japonské japonské, česnek, citron, máta.
 • Antikoagulancia (zabraňuje koagulaci krve a tvorbě krevních sraženin): jetelná tráva, kaštanové ovoce, jahodové plody a rakytník, česnek.
 • Vitamínové trávy - poskytují antioxidační účinek (to je důležité pro diabetiky, protože onemocnění stimuluje zvýšené tvorbu volných radikálů a zničení těla). Vitamíny jsou také potřebné k posílení krevních cév a úplné výživy těla. Vitamínové fondy jsou plody žaludku, horského popela, cviků, listů kopřivy, pampelišky, uzlu.
 • Protizánětlivé rostliny, které odolávají mikroby a bakterie patologické - heřmánek, eukalyptus, šalvěj, řebříček, Kalanchoe, aloe, třezalku Starší bobule a byliny (zázvor, kurkuma, celer semen).

Rostliny pro trávicí trakt

 1. Pro obnovení jater se kurzy kořenu lopuchu, pampelišky a semen mrtvého bodláka (čaj, vývar, infuze nebo mletý prášek).
 2. Pro fungování střeva je nezbytné enzymy a vitamíny (Výše uvedený seznam vitaminových bylin), bifidobakterie (vyžaduje mléčné výrobky nebo speciální léky), sorbenty (vlákna a pektin ovoce a zeleniny, stejně jako bylina Senna aloe, pikantní zelených) a protizánětlivé byliny.
 3. Kromě toho je nutná pravidelná (jednou za šest měsíců) antiparazitární terapie (semena dýně, pelyněk, listy vlašských ořechů, semena kachna).

Jak se používá karafiát při diabetes mellitus? Jaký je jeho praktický přínos?

Jak mohu dešifrovat analýzu moči a proč bych ji měl užívat pro diabetes?

Rostliny proti diabetickým komplikacím

Byliny pro ledviny nebo rostlinné rostliny:

 • (zabraňuje akumulaci kyseliny šťavelové);
 • jetel (biostimulant, antioxidant, regeneruje ledvinové tkáně);
 • lékořice a heřmánek (proti zánětu);
 • fialová (zabraňuje purulentním zánětlivým procesům v "sladkém" prostředí).

Závody na pohled - zabránit nebo odložit čas diabetické retinopatie: vitaminové poplatků (brusinky, brusinky, maliny, rakytník řešetlákový, listy kopřivy a křídlatka) borůvky a, stejně jako konkrétní linky na očním pozadí (Ind konopí a spánku trávy).

Základní pravidla fytoterapie

Před zahájením léčby cukrovky typu 2 byste měli konzultovat svého lékaře. To pomůže vyhnout se nežádoucím účinkům souvisejícím s nesnášenlivostí komponentů sbírky.

Existuje 7 principů fytoterapie, které je třeba dodržovat, aby se zlepšila účinnost léčby:

 1. Etapy. Fytoterapie se může stát hlavní součástí léčby pouze v počátečních stádiích onemocnění. V akutní fázi se fytopreparace stávají součástí komplexní terapie, hlavní roli, v níž jsou drogy přiděleny předním farmaceutickým společnostem. V období obnovy a rehabilitace pomáhají léčivé rostlinné přípravky obnovit a eliminovat škody způsobené syntetickými drogami.
 2. Systematická. Všechny adaptivní a patologické procesy ovlivňují všechny orgány a systémy. Fytoterapie neupravuje žádný konkrétní orgán, ale obnovuje fungování těla jako celku.
 3. Individuální přístup. Při výběru rostlinných přípravků se berou v úvahu všechny faktory vztahující se k pacientovi: současný stav zdraví, životní podmínky, výživa, povaha práce, věk atd. To je důležité, protože u lidí, kteří žijí v různých podmínkách, každá fytopreparace působí jinak.
 4. Kontinuita. Pokud se chcete věnovat pomoci s fytoterapií, musíte se připravit na skutečnost, že léčba bude dlouhá. Chronická onemocnění nelze vyléčit v týdnu. Léčivé rostliny mají účinek pomalejší než syntetické drogy, ale neškodí a účinnost terapie je maximální.
 5. Od jednoduchých až po složité. Tato zásada spočívá v tom, že v počátečním stádiu jsou pacientovi přiděleny nejjednodušší léčivé rostliny nebo výrobky. V pozdních stádiích onemocnění je fytoterapie založena na vícesložkových sbírkách a silných phytopreparacích.
 6. Čas. Pokud fytoterapeut doporučuje užít tinkturu před spaním, neměňte čas rány. Nezávislý výběr času přijetí může snížit účinnost léčby.
 7. Kvalita. Navzdory skutečnosti, že tato položka byla prohlášena za poslední, terapeutický účinek léčby přímo závisí na jeho dodržování. Phytopreparace, připravené ze surovin špatné kvality, mohou nejen snížit účinnost léčby, ale také vést k vážným vedlejším účinkům.

Jak vařit čajový čaj doma?

Existují jednoduchá pravidla, která je nutno dodržovat při přípravě lékových infuzí a odvarů.

 1. Nedělejte se od receptu, změňte množství ingrediencí nebo nezávisle nahradte jednu rostlinu jinou. To umožní, aby se komponenty plně rozvinuly a poskytly užitečné látky nápoji.
 2. Nejlepším terapeutickým účinkem není mononastoj, ale vývar z několika léčivých bylin. Měli byste si zvolit poplatky, množství složek, které nepřesahují 6-7.
 3. Phytopreparáty můžete připravit pouze ve skleněné nebo smaltované nádobě.
 4. Všechny složky by měly být skladovány ve vhodných podmínkách. Zvýšená vlhkost nebo přímé sluneční světlo rychle zmení léčivé byliny na zbytečné.
 5. Nejlepší vodou pro přípravu nálevů a vývarů je pramenitá voda. K vyčištěné vodě můžete také použít vodu z vodovodu. Destilovaný sníží užitečnost fytopreparace.
 6. Bez ohledu na to, jak nepříjemná je chuť fyto čaje, měly by být sladidla zcela vyřazena.
 7. Připravená infuse nemůže být skladována déle než 24 hodin, dokonce i v chladničce nebo termosku. Jinak ztratí všechny své léčebné vlastnosti.

Video o SD typu 2:

Seznam cukrových bylinek

Byliny nemohou zcela nahradit klasickou antidiabetickou terapii. Nicméně, oni jsou schopni urychlit zotavení a vyrovnat se s vedlejšími účinky, které se vyskytují při užívání léků.

Každá rostlina je jedinečná, ale jaký druh bylin může napít s diabetem? Některé mohou zlepšit mikrocirkulaci v tkáních, jiné mohou zlepšit celkový tón nebo se mohou stát vynikajícím dodavatelem inzulinu podobných látek.

Tabulka charakteristik hypoglykemických bylin:

Recepty poplatků

Při sestavování rostlinných dávek se trvání léčby a kompozice zvolí individuálně. Je důležité vzít v úvahu zdravotní stav pacienta a pravidelně (jednou za 2-3 měsíce) používat nový předpis.

 1. Pro přípravu směsi, účinný typ diabetu 2. Potřeba: bylinu Hypericum a přesličky, šípky, heřmánek květy a kořeny lékárna Aralia. Suroviny jsou rozdrceny a smíchány ve stejných poměrech. Připravte vývar může vařit 2 lžíce trávu dva šálky vařící vody a zahříváním na minimální teplo po dobu 20 minut. Zjednodušení úkolu pomůže termosku, ve které se vajíčka připravuje a zestárne na noc. Nápoj ochlazený a napjatý by měl být třetí šálek 3-4krát denně. Nepoužívejte přípravek pro budoucí použití - je důležité používat pouze čerstvý výrobek a každý den připravovat čerstvou porci.
 2. Další sbírka je připravena z plodů sophora a dogrose, tresky přes prase a pastevníka. Složky jsou rozdrceny, kombinovány ve stejném množství a důkladně promíchány. Termo nalévá 2 lžíce bylinné směsi a nalije 500 ml vroucí vody. Lék přetrvává přes noc, filtrován a třikrát denně skleněný třikrát denně po dobu 20-30 minut před jídlem.
 3. Zlepšení zdraví při diabetu 2. typu odebere od přijata ve stejných poměrech plodů horské popela červené, mátou a bylinkami zeměžluč, pampeliška kořeny, květy a listy jetele manžety. Je třeba nalít 2 lžíce pozemní a směs se nalije do termosky s vroucí vodou (500 ml). Trvejte v noci, napněte a napijte 70 ml po dobu půl hodiny před jídlem třikrát denně.
 4. Snižování hladiny cukru pomůže shromáždit na bázi nemorálních, listových a borůvkových listů. Abyste to udělali, je třeba užít suché přísady v těchto množstvích: 7 polévkových lžic. květiny z písečného nezmrzlina, 5 lžící. kopřiva, 4 polévkové lžíce. listy borůvek, každé 3 polévkové lžíce. květy tansy a bylinky třezalku tečkovanou, 2 polévkové lžíce. kůra řepkového a lněná semena. Složky jsou smíchány a vařeny v termosku (4 lžíce surovin na 1 litr vroucí vody). Toto množství infuze se počítá na 2,5 dne (pol šálku třikrát denně).
 5. Pro stimulaci tvorby slinivky inzulinu se používá tříčásticová tinktáze, kterou lze připravit doma. Za tímto účelem nalijte 300 ml vodky 50 g listů vlašských ořechů a stáhněte se na tmavém místě po dobu 1 týdne. Rozdrcená cibule (50 g) se nalije do 300 ml vodky a nechá se stát ve tmě po dobu 5 dnů. Třetí tinkturka je připravena z trávní manžety, podobně jako první recept. V poslední fázi se 150 ml cibulové tinktury míchá se 60 ml matice a 40 ml tinktury manžetové trávy. Směs by měla vypít 1 polévkovou lžíci. na prázdný žaludek a před spaním.

Před zahájením léčby bylinnými přípravky se poraďte s lékařem. Fytoterapie může pomoci zlepšit pohodu a může vést ke zdravotním problémům, například pokud kolekce obsahuje trávu, na které má pacient alergii. Lékař vám pomůže vybrat optimální sběr a dobu trvání léčby.

Videoprezentace lidových léků na diabetes:

Prevence diabetu a jeho komplikací

Lidé, u kterých existuje riziko vzniku této choroby, by měli pravidelně kontrolovat hladinu glykémie a nezapomínat na preventivní opatření.

Ty zahrnují následující:

 • udržování normální tělesné hmotnosti;
 • správná výživa;
 • pravidelné cvičení;
 • odmítnutí špatných návyků.

Pokud je diagnóza již provedena, je důležité zabránit vzniku komplikací. Chcete-li to udělat, měli byste sledovat hladinu cukru v krvi, cholesterolu a krevního tlaku, užívat léky k prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Je důležité pečlivě pečovat o nohy, pravidelně sledovat oftalmolog a vést zdravý životní styl. A užívání speciálních bylinných léků schválených ošetřujícím lékařem zlepší stav pacienta v jakékoli fázi diabetu.

Fytoterapie diabetes mellitus

Diabetes mellitus >> fytoterapie

Při léčbě bylin, což jsou naděje mnoha diabetiků, je třeba říci pár slov. Bohužel neexistuje jediný bylinný přípravek by se uzdravila od cukrovky, proto se fytoterapie používá pouze společně s dieta pro mírné formy diabetu a spolu s dietou a tabletami nebo dietou a inzulínem v závažnějších formách diabetu.

Kromě toho citlivost různých pacientů s diabetem na různé poplatky je individuální, takže sbírka, která pomohla vašemu sousedovi nebo příbuznému zmírnit cukrovku, nemusí nutně pomoci s vaším diabetem. Radím vám, abyste šířit šílený peníze na "zázračné bylinky shromážděných na vrcholky Himálaje" a vyzkoušet některé nenákladné poplatků pro diabetes, což je v našich lékárnách, a postupně si "svého jediného prostředníka" diabetes.

Nejběžnějším a nejznámějším diabetem je bylinný čaj "Arfazetin", který obsahuje celý komplex bylin, které mají hypoglykemickou působení na diabetes.

Je důležité, aby diabetici také užívali bylinky, které mají pro diabetes posilující účinek, a ty, které chrání ledviny Diabetes. Jak bude ukázáno níže, délka života diabetika (a jakékoli osoby) přímo závisí na stavu jeho ledvin (zejména během diabetu). Hledáte-li nejjednodušší způsob zmírnění cukrovky, můžete bez dalšího koupit v lékárně jakýkoli poplatek za ledviny, pro náročnější osoby s diabetem nabízím následující poplatky. Pokud trpíte cystitidy nebo pyelonefritidy (zánět ledvin nebo močového měchýře), současným diabetes, vypadají především bylin, které mají močopudné, protizánětlivé a antimikrobiální účinek. Pokud máte normální počet bílých krvinek v moči, měli byste posílit nádoby ledvin - zvolit tonikum, obnovit a zlepšit poplatky za krevní oběh. Samozřejmě, s diabetem je lepší všichni pít střídavě.

Dekorace a infuze

1. Birch listy. Shromážděte listy v červnu - červenci. Používají se také při zánětlivých onemocněních ledvin, močových cest a žlučníku, doprovázejících diabetes nebo bez doprovodu. Infuze snižuje tvorbu ledvinových kamenů. Art. Lžící drcené listy břízy nalijte sklenici vařící vody, vaříme 10 minut. Trvejte 6 hodin a napněte. Vezměte 1/3 pohár třikrát denně s jídlem (včetně diabetes).

2. Pary břízy. Sbírejte nabobtnání pupek brzy na jaře, než listy kvetou. Výživa má silný diuretický účinek, je účinná při srdečním edému (spojené s diabetem nebo ne). Des. lžíce břízy pupeny nalijte sklenici vařící vody, vařte po dobu 20 minut. Trvejte 6 hodin a po jídle užijte 1/2 šálku denně (nebo 2 lžíce 3krát denně) (i pro osoby s diabetem).

3. Listy a plody brusinek. Listy jsou sklizeny brzy na jaře. Mají diuretický, protizánětlivý, dezinfekční účinek. Art. Lžíce drcené listy brusinky nalijte sklenici vařící vody a vařit po dobu 3 minut. Trvejte 3-4 hodiny. Vezměte 2-3krát denně za 1 polévkovou lžíci. lžička (také s diabetem). Můžete také vařit čajové lístky ve formě, používat čerstvé plody nebo namočené v 1 / 2-1 sklenice 3 krát denně (stejným způsobem při cukrovce).

4. Blackberry berries. Shromáždit během léta. Zralé bobule mají mírné ustájení, zralé - mírné laxativum. Kromě toho má bobule protizánětlivý, dezinfekční a uklidňující účinek. Aplikoval se na menopauzální neurózy. Art. Do sklenice vroucí vody se vylije lžíce ostružin a vaří se 5 minut. pod víkem. Trvejte na hodinu. Vezměte 1/2 šálku po jídle (podle stejného receptu nemocný s cukrovkou).

5. Ostružinové listy. Shromáždit během léta. Infuze listů může být také použita pro průjem, gastritidu, jako expektorant pro nachlazení (spojený s diabetem nebo ne). Ve formě pleťových krémů překrývajících špatně uzdravující vředy a rány. Ve formě oplachování je možné použít na drobné, krvácející dásně. Art. Lžíci rozdrcených ostružinových listů se modravou nalijte sklenici vařící vody a vaříme 5 minut. Trvejte 3 hodiny, filtr. Vezměte 1/2 šálku 3x denně před jídlem (recept a pro pacientů s diabetem).

6. Ovoce z viburnumu. Shromažďují se v září a říjnu. Má zotavující, uklidňující, mírně laxativní účinek. Art. Lžící rozdrcené plody vápníku nalijte 300 ml vroucí vody a vaříme 5 minut. Trvejte 3 hodiny, filtr. Vezměte si půl šálku třikrát denně před jídlem (užitečné u diabetes mellitus).

7. Kůra Kaliny. Sklízen v dubnu až květnu. Lék má uklidňující, hemostatický účinek. Aplikoval také s bohatou a bolestivou menstruací. Des. Lžíce rozdrcené suché kůry z viburnum se nalije do sklenice vroucí vody a vaří se 10 minut. Trvejte 20 minut, filtr. Vezměte 1 polévkovou lžíci. lžíci 3x denně před jídlem.

8. Bobule brusinek. Sklizeno na podzim nebo na jaře (pod sněhem). Dezinfekční, protizánětlivý, diuretický, antipyretický, posilující účinek. Používají se také při léčbě gastritidy se sníženou kyselostí a zánětem slinivky břišní. Art. Lžíci borůvek brusinky nalijte sklenici vařící vody a vaříme 5 minut. pod víkem. Trvejte půl hodiny. Vezměte sklenku 3x denně.

9. Ovoce ashberry obyčejný. Připravováno v září - říjnu. Používá se také s beriberi, anémií, urolitiázou. Infuze má mírný diuretikum a choleretický účinek. Des. lžíci drceného ovoce ashberry obyčejné nalít sklenici vařící vody a vařit po dobu 20 minut. Trvejte 3-4 hodiny. Vezměte 1 polévkovou lžíci. lžíci 3-4krát denně po jídle.

10. Listy černého rybízu (velmi účinná při cukrovce). Sbírejte v květnu až červnu. Aplikoval také na edém, urolitiázu, dnu, revmatismus (spojený s diabetem). Art. Lžíce rozdrcených sušených listů černého rybízu se nalije do sklenice vařící vody a vaří se 10 minut. Trvejte 4 hodiny. Vezměte 1/2 šálku 3x denně po jídle (také s cukrovkou).

11. Listy borůvky. Sbírejte v květnu až červnu. Aplikoval také na cholelitiázu a urolitiázu (doprovázet diabetes mellitus). 3 polévkové lžíce. Lžíce listů nalijte 3 šálky vroucí vody. Trvejte na tom. Pijte 1 sklenku 3x denně (stejný recept na diabetes).

12. Rostlinné ovoce. Shromažďují se v srpnu a září. Používá se pro beriberi, anémie, arteriosklerózy, žaludeční vřed a duodenální vřed, ledvin a močového měchýře onemocnění, otoky, celkovou únavou (související diabetes). Lék je užitečný pro těhotné a kojící ženy. Art. lžíci růžových boků naplníte sklenicí vroucí vody a vaříme 2-3 minuty. se zavřeným víkem. Trvejte 3-4 hodiny. Vezměte 1 sklenku 2-3x denně po jídle (také s diabetes mellitus).

13. Briar listuje. Shromažďují se v červnu a červenci. Bujón zlepšuje motorickou funkci žaludku, snižuje bolest (spojená s diabetem nebo ne). Art. nasekané listy vřes převařené vody, vařené po dobu 5 min., 1 h trvat a vzít 1 sklenice jako čaj (stejně jako u cukrovky).

14. Listy nettle (velmi užitečné při diabetu). Obnova, dezinfekce, regenerační účinek. Lék posiluje cévní stěnu, léčí anemii (jak s diabetem, tak bez ní). Sklizeň listí od května do září. 15 g suchých listů nalijte 1 šálek vařící vody, trvá 10 minut, aby 1 polévková lžíce. lžíce 3-4krát denně (stejný recept na cukrovku). Můžete také použít infuzi ve formě pleťových krémů k léčbě hnisavých ran a furunkulózy (ne následky cukrovky).

15. Pods fazolí. Připravte lusky po mlácení. Také se používá při ateroskleróze a gastritida s nízkou kyselost (doprovázející diabetes). Vývar diuretikum a antimikrobiální účinky (velmi užitečné pro diabetické pacienty). Art. Lžížku nakrájejte na fazolové lusky se sklenicí vroucí vody a vaříme 20 minut. Trvejte na tom, 3-4 hodiny při teplotě místnosti, filtruje se a vzít 1/4 šálku 3-4 krát denně před jídlem (analogicky jako zmírnění cukrovky).

Poplatky

Sběrné číslo 1. Listy borůvky - 25 g (všechny dávky jsou uvedeny v gramech); listy kopřivy - 2; kořeny pampelišky - 25. 1 polévková lžíce. Lžící drcené listy sbírky nalijte sklenici vařící vody a trvají půl hodiny. Filtr. Vezměte 1 sklenici infuze 2-4krát denně před jídlem (podobně u diabetu).

Číslo sbírky 2. Borůvkové listy - 25; listy plantejny velké - 25; kořeny pudinkové drogy - 25; listy kopřivy jsou dioecious - 25. 1 polévková lžíce. Lyžičku rozdrcené kolekce nalijte sklenici vroucí vody a trvají půl hodiny. Filtr. Vezměte 1/2 pohár 3-4krát denně před jídlem (také s cukrovkou).

Číslo sbírky 3. Hlohovské květiny - 25; listy borůvek - 25; listy borůvky obyčejné - 25. 1 polévková lžíce. Lyžičku rozdrcené kolekce nalijte sklenici vroucí vody a trvají půl hodiny. Vezměte 1/2 šálku 3-4krát denně před jídlem (kdy diabetes mellitus se sníženou schopností kardiovaskulární systém).

Číslo sbírky 4. Listy divokých jahod - 25; listy ostružiny s syzo - 25; listy borůvek (zvláště užitečné pro diabetiky) - 25. 1 polévková lžíce. Lžíce sbírky se nalije vroucí vodou a trvá půl hodiny. Filtr. Vezměte si čaj 3-4 krát denně (stejně jako u diabetiků).

Shromáždění č. 5. Borovice listy (prospěšné pro průběhu diabetu) - 25; listy ostružiny s syzo - 25; listy divokých jahod - 25; plody divoké růže - 25. 1 polévková lžíce. Lyžičku rozdrcené kolekce nalijte sklenici vroucí vody a trvají půl hodiny. Filtr. Vezměte 1/2 šálku. 3-4krát denně před jídlem (podobně jako s diabetem).

Shromáždění číslo 6. Listy ostružinové sizoy - 20; listy borůvek - 20; listy černého rybízu - 20; lístky máty peprné - 20; listy borůvky obyčejné - 20. 1 polévková lžíce. Rozmícháme směs s sklenicí vroucí vody a trváme půl hodiny. Vezměte 1/2 šálku 3-4krát denně před jídlem (stejný předpis pro diabetiky).

Shromáždění číslo 7. Listy borůvky (velmi užitečné při diabetes mellitus) - 20; listy fazolových lusků - 20. 1 polévková lžíce. Lžíce směs nalít sklenici vařící vody, vařit po dobu 15 minut, infuse na 30 minut. Vezměte 1 sklenku 3x denně před jídlem (také s cukrovkou).

Shromáždění číslo 8. Listy borůvky (přispívající ke zmírnění průběhu diabetu) - 20; listy fazolových lusků - 20; kořen lopuchu - 10; listy brusinek - 10. Jeden st. Lžíce směs nalít sklenici vařící vody, vařit po dobu 15 minut, infuse na 30 minut. Vezměte 1 sklenku 3-4krát denně před jídlem (stejným způsobem kteří mají cukrovku).

Fytoterapie a diabetes mellitus

Použití léků, které snižují hladinu cukru, má často negativní vliv na vnitřní orgány diabetiků. Bylinné ošetření bude skvělým doplňkem k hlavní léčbě. Jak správně provádět fytoterapii v případě onemocnění cukrů, které v článku zvažujeme.

Výhody fytoterapie u diabetu

Lékaři tradiční medicíny ošetřují bylinnou léčbu nevěřícně. Nicméně jsou známy případy potlačení diabetu typu II. V počátečních stádiích onemocnění poskytuje fytoterapeutická léčba pacientům nezávislým na inzulínu ohromující výsledky.

Pacienti 1 typu, v závislosti na inzulínu, se nemůže zcela vyhnout chorobě pomocí bylin. Při kombinaci fytoterapie s léčbou u pacientů s cukrem se metabolické procesy normalizují, tělo se vyčistí, hladina glukózy klesá a práce vnitřních orgánů se stabilizuje.

Fytoterapie může odstranit nebo zmírnit nemoci, které doprovázejí cukrovku. V některých bylinech obsahuje velké množství látek - glykokininy, které mají stejné vlastnosti jako inzulín: struky z fazolí, kopřivy, pampeliška, koza, kukuřice. Byliny jsou používány samostatně nebo ve formě poplatků.

Existují rostliny -adaptogeny, složky, které pomáhají tělu diabetických pacientů přizpůsobit se negativním faktorům: studené, nedostatek vzduchu, mračné počasí, záření. Jedná se o citronovou trávu, kořen ženšenu, růžovou ředkvičku, kořeny návnady.

Rostliny, které snižují hladinu cukru tím, že chrání inzulín před ničením, jako jsou kořeny lopuchu, pampeliška, elecampane, chrpa, Jeruzalémský artyčok.

Cíle fytoterapeutické léčby:

 1. Stabilizace hladiny glukózy v krvi.
 2. Zvyšování účinnosti tradiční léčby.
 3. Eliminace cukrovky u pacientů s mírnými formami onemocnění.
 4. Odstranění přebytečného cukru z těla kvůli diuretickému účinku bylin.
 5. Pomoc v boji proti příčinám onemocnění.
 6. Obohacení těla vitaminem a mikroelementy, v důsledku čehož se zlepšuje metabolismus, posiluje imunitu.
 7. Posilování nervového systému - zvýšení odolnosti proti stresu, zlepšení spánku.
 8. Prevence vzniku cukrovky. Použití bylinných léků umožňuje snížit riziko komplikací spojených se zrakovým postižením, ledvinami, játry, srdcem, pankreasem, mozkem a tělem jako celku.
 9. Na bázi bylin, u pacientů s cukrovou chorobou připravuje doma zelený čaj. Pití je součástí každodenní stravy pacientů.

Fytoterapeutická léčba je zvolena individuálně. Abyste předešli nežádoucím účinkům, konzultujte s odborníky.

Základní pravidla pro léčbu bylin s cukrovkou

Byliny v čisté formě se nedoporučují pít. Je lepší používat rostlinné přípravky a infuze. Abyste nepoškodili tělo, musíte znát pravidla fytoterapeutické léčby:

 1. Prvním krokem je získat kvalifikovanou konzultaci s fytoterapeutem a ošetřujícím lékařem. Na základě celkového stavu těla pacienta lékař zvolí aktuální léčbu.
 2. V lékárně lépe nakupujte phytopreparace. Ujistěte se, že jste si přečetli místo výroby a datum vypršení platnosti. Koupit čerstvé bylinky.
 3. Je-li to možné, sami sbírejte suroviny. Přečtěte si návod k použití předem. Ne všechny části rostlin mohou být použity pro výrobu léků.
 4. Vzhledem k tomu, že fytopreparace mohou vyvolat vedlejší účinky, v době jejich příjmu vyhodnoťte reakci organismu. Pokud se celkový stav zhorší, je lepší vyměnit jeden bylinný přípravek za jiný.
 5. Neustále měřte hladinu cukru. Pokud dojde k nárůstu, měl by být bylinný lék nahrazen.

Rostliny používané při léčbě diabetu typu 1 a 2

Léčba diabetu 2. typu by měli věnovat větší pozornost tomu, aby se zabránilo průchodu choroby první fáze. Fytoterapie se provádí pomocí některých skupin bylin:

 • Rostliny, které obsahují látky, jako je inzulínové jetel, Oman, pivoňky, borůvka, čínské magnólie, ovsa, fazolových lusků, lopuchu.
 • Byliny posilujícího účinku: zamaniha, ženšen, zlatý kořen.
 • Rostliny bohaté na vitamíny a organické kyseliny. Tato skupina zahrnuje: borůvka, horský popel, divoká růže.
 • Byliny, které stabilizují metabolické procesy v těle. Jedná se o třezalku tečkovanou, pšeničnou trávu plíživou, medvěd, lnu, lanýž, plantain.
 • Rostliny z vnitrozemí. Vhodný česnek, cibule, salát, špenát, červená řepa, zelí, celer, ječmen, oves. Čerstvé kultury vybaví pacienta vitamíny a mikroelementy.

Cukrová choroba typu 1 nemůže být úplně vytvrzena fytoterapeutickými metodami. Úkolem pacienta je zabránit vážným komplikacím. Pacienti mohou používat stejné skupiny rostlin, ale přísně pod dohledem lékaře. U pacientů závislých na inzulínu je důležité nepovolit nedostatek vitamínů, stopové prvky a metabolické poruchy.

Recepty infuz a odvarů

Prakticky všechny bylinné léky jsou užívány před jídlem po dobu třiceti minut. Populární metody přípravy fytoterapeutických přípravků:

Odvar z borůvkových listů

Když vezmete odvar z poloviny sklenice na pětkrát denně, tělo pacienta snižuje hladinu cukru a zesiluje zrak. Borovice listy zředěné vroucí vodou v poměru 1:20. O deset minut později je vývar hotový.

Odkapávání dvoudomé kopřivy

Připravte termosku, pošlete čerstvé listy rostliny do nádoby, vaříme vařící vodou 1:30. Ponecháme to na noc. Přijato na ¼ st. třikrát denně.

Opláchněte sklenici hnědého ovesu studenou vodou. Do trávy nalijeme 1 litr vroucí vody. Zavíráme těsně víkem a trváme dvanáct hodin. Několikrát se zatěžte. Přijatý produkt rozdělíme na 3 díly a během dne pít. Lék má příznivý účinek na funkci ledvin diabetických pacientů.

Vývar z kořene lopuchu

Prostředek podporuje tvorbu inzulinu podobných látek, normalizaci metabolických procesů, úplné vyléčení diabetu v počáteční fázi.

Smrte 25 gramů kořenů rostlin, nalijte vroucí vodu v objemu 0,5 litru. Pošleme to do vodní lázně po dobu půl hodiny. Trváme 1,5 hodiny a filtrujeme. Do vývaru přidejte vroucí vodu do objemu 0,5 litru. Lék užíváme v půl šálku třikrát denně.

Vývar z listů fazolí

Sklizeň se sklízí v pozdním létě. Rozumíme lusky, potřebujeme 20 gramů listů, naplněných jedním litrem vroucí vody. Pošleme obsah do slabého ohně a vaříme do tří hodin. Bujón se ochladí a zfiltruje. Vezmeme 0,5 pohárů čtyřikrát denně. Kurz se doporučuje - čtyři měsíce.

Infuze ostružinového sizoyu

Diabetičtí pacienti mohou jíst čerstvé ovoce rostliny nebo připravit infuzi. Vyplňte 2 polévkové lžíce. l. suché listy s vroucí vodou v objemu 0,5 litru. Vaříme na vodní lázni po dobu patnácti minut. Ponecháme to na 40 minut. Na 0,5 sklenice pijeme až čtyřikrát denně.

Infuze divokých jahod

Připravuje a užívá infuzi analogicky s předchozím receptorem. Z jahod můžete připravit čerstvě vymačkaný džus a napít čtvrtinu sklenice třikrát až čtyřikrát denně.

Odvar vysokého elecampanu

Jedinečná rostlina, jejíž kořeny obsahují inzulín. Užívání léku výrazně snižuje hladinu glukózy. Grind 2 lbsp. l. kořenů z elecampanu a nalijte 0,5 litru vroucí vody. Druhý den napijte a pijte 0,5 brýlí.

Odvar z kořenů pampelišky

Přípravu připravujeme a použijeme analogicky s předchozím receptorem. Pampeliška rovněž dodává pacientům s diabetem látky podobné inzulínu.

Infuze psí růže

Rosehip pomáhá pacientovi stabilizovat metabolismus a obnovit sílu. Připravte 3 lžíce. l. nakrájené ovoce rostliny, nalijeme tři sklenice vroucí vody. Pošleme do ohně 15 minut. Trváme několik hodin a trváme až čtyřikrát denně.

Vývar z plantainu

Vezmeme 2 lžíce. l. suché listy rostliny, naplněné vařenou vodou v objemu 0,5 litru. Pošleme to do vodní lázně po dobu patnácti minut. Trváme asi čtyřicet minut. Pijte jednu třetinu sklenky třikrát denně.

Plantain se používá k výrobě čerstvě vymačkaného džusu. Pacienti s cukrovou nemoci mohou pít 1-2 lžíce. l. nejvýše dvakrát denně.

Odvar z prasečího pole

Rostlina má hypoglykemický účinek. Potřebujeme 30 gramů mladých stonků rostliny naplněné vařenou vodou (0,5 litru). Vařte na vodu 7 min. Na 3 hodiny trváme na tom. Před jídlem užijeme asi 20 minut v půl šálku.

Nastoj z ořechu

Léčivý přípravek je připraven z čerstvých listů lískových ořechů, mírně vyschnutých. Zalem 1 polévková lžíce. l. listy se sklenicí vroucí vody. Pošleme to na půl minuty. Několik hodin trváme, filtrujeme a používáme na 1/4 st. třikrát až čtyřikrát denně.

K přípravě produktu v kurzu půjde a oddělení ořechů. Čistíme 40 ovoce. Desku přikryjte sklenicí vroucí vody. Obsah vody je odesíláme na vodní lázni po dobu jedné hodiny. Chlazení, napetí a pití na 1 lžičku. až čtyřikrát denně.

Infúze léků na balení

U lidí je rostlina nazývána koza. Připravte 2 lžíce. l. nakrájené byliny a poslal do termosky. Vložme 0,5 litru vroucí vody do nádoby. Počkáme až do rána. Naplňte a vezměte 0,5 šálku třikrát až čtyřikrát denně.

Koza je ve vařené podobě. Existují vedlejší účinky. Infúze není vhodná pro pacienty s vysokým krevním tlakem a střevními poruchami.

Odvar z kořenů jeruzalémského artičoku

Pro jeden litr vody připravíme 2 polévkové lžíce. l. suché kořeny a květy z hliněné hrušky. Pošleme do ohně po dobu čtyřicet minut. Den může pít jeden litr vývaru. Lék užíváme dva nebo třikrát týdně.

Vývar pomáhá diabetikům stabilizovat hladinu cukru, snižovat krevní tlak, vybavit tělem vitamíny B a C, železo, fosfor a zinek. Topinambour se doporučuje jíst jednou denně ve vařené formě. Je povoleno jíst 200 gramů hlíz.

Existuje mnoho receptů. Můžete najít nejlepší volbu pro sebe, po obdržení fytoterapeutické konzultace nebo pro studium tohoto článku.

Poplatky za lékaře

Bylinné přípravky mají zvláštní účinek při léčbě cukrovky. Ve složení vývarů a infuzí by nemělo být více než deset bylin a je lepší použít pět titulů. Je třeba kombinovat bylinné cukr redukující, obnovující, stabilizující metabolismus, obohacující tělo vitamíny a minerály.

Dekrece rostlinných přípravků se užívají 15-20 minut před jídlem 3-4krát denně:

 1. Smíšeme listy kořisti, čekanky, pampelišky a trávy kuchyně v sušené formě. 2 polévková lžíce. l. směs se vaří v 0,5 litru vroucí vody. Kuchněte v ohni 2-3 minuty. Trváme čtyřicet minut a filtrujeme. Lék užíváme pro čtvrtinu skla.
 2. Připravte se na 25 gramů trávních kuchyní a ptáků, mátových listů a vlašských ořechů. Připravíme vývar a přijmeme to jako první recept.
 3. Spojte 30 gramů listů borůvek, kopřiv a kořenů pampelišky. Naplňte vroucí vodou - 1:20. Spotřebováváme půl šálku před začátkem jídla.
 4. Připravte odvar z devíti bylin. Míchá se 20 gramů borůvkové listí a 10 gramů kořenů jahod a Oman, šípky, květy heřmánku, bylinu přeslička, pruhované, máta peprná a třezalky tečkované. Vaření a jídlo stejným způsobem jako předchozí metoda.
 5. Připravme uklidňující sbírku. Spojte 25 gramů bylinných ptáků, listů pampelišky, čekanky a jahod. Vyplňte 2 polévkové lžíce. l. sběr vroucí vody (0,5 litru). Kuchajte pět minut, trváme 1,5 hodiny. Naplňte a vypijte 1/3 šálku.

Seznam fytoterapeutických předpisů může pokračovat. Je důležité si uvědomit, že ne všechny bylinky jsou neškodné. Při výběru léku na léčbu diabetických onemocnění je nutné vzít v úvahu přítomnost souběžných onemocnění a komplikací.

Fytoterapie může pomoci s diabetem.

Diabetes mellitus nelze vyléčit. Ale stále musíte žít. Chceme mluvit o bylinkách, které pomáhají s cukrovkou.

Fytoterapie na rozdíl od syntetických léků je netoxická, má mírný účinek, může být dlouhodobě užívána bez významných vedlejších účinků, dobře kombinuje léčivé látky a zvyšuje jejich terapeutický účinek.

Všechny bylinky, které se používají při fytoterapii při diabetes mellitus, lze rozdělit do několika skupin.

Nejčastěji se používají následující:

Adaptogeny jsou rostliny, které zvyšují odolnost těla vůči působení mnoha nepříznivých faktorů. Tato skupina zahrnuje vínku z čínské magnólie, ženšen, rhodiola rosea, eleutherococcus, Aralia Manchu;
Rostliny, které mají diuretický (diuretický) účinek a přispívají k odstranění přebytečné glukózy: přeslička, bříza a keř;

Stimulátory obnovit beta-buněk Langerhansových ostrůvků, které produkují inzulín: borůvky, černý a bílé moruše, ořech, lékořici, a lněné semínko hrnek;

Rostliny, které obsahují chróm: horská arnika, medovina zázvor, sibiřská jedle, šedá olše, břečťan a šalvěj. Chrom posiluje působení inzulínu a pomáhá snížit koncentraci glukózy v krevním séru. Další užitečnou vlastností tohoto mikroelementu je snížení chuti na sladké potraviny;

Rostliny obsahující zinek: pták horolezec, kukuřice stigma, šalvěj, kanadský goldenrod. Zinek je nezbytný pro normální činnost inzulínu. Také zvyšuje odolnost těla proti mnoha infekcím a zlepšuje bariérové ​​vlastnosti pokožky. Tato vlastnost je obzvláště důležitá u diabetiků, protože mají tendenci k infekci ran, které se obvykle dlouho nezhojí;

Rostliny obsahující biguanid: gazlejka (kozí léčivá), výsadba hrachu, fazole a borůvky. Neumožňují rozpad inzulínu, normalizaci absorpce glukózy v důsledku skutečnosti, že usnadňuje její pronikání do buněk;

Inulinové rostliny: pampeliška, elecampane, artyčok z Jeruzaléma, čekanka (lidé s cukrovkou ji mohou použít místo čaje nebo kávy). Inulin - přirozená náhražka cukru, takže výrobky, které ji obsahují, snižují hladinu glukózy v krvi a normalizují metabolické procesy. Také inulin je spojen s toxickými a balastními látkami, které se tvoří ve střevě nebo vstupují do těla s jídlem a podporují jejich vylučování.

A teď o některých z těchto rostlin trochu víc.

Léčba pampelišky pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Antipyretický účinek pampelišky je zajištěn obsahem inzulínu podobného materiálu v něm, inulinu.

Při diabetu pomocí vývaru z kořenů a travního :. 1 čajová lžička suché nasekané syrové nalít sklenici vody, vaří po dobu 15 minut, nechat 30 minut, napětí a doplní na původní. Vezměte 1 polévkovou lžíci. lžíci třikrát denně před jídlem.

Pokud máte letní sídlo, připravte jeruzalémský artičok a fazole. Jeruzalémský artičok obsahuje inulin - látku podobnou inzulínu - a má účinek snižující cukr. Jeruzalémský artyčok je možné jíst v surové, vařené, smažené formě ve výši 300 gramů denně.

Skořice je také známá pro své antidiabetické vlastnosti - blokuje volné radikály a podporuje konverzi glukózy na energii. Studie ukázaly, že skořice účinně reguluje hladinu cukru v krvi.

Další bylina, jambolan nebo jávská švestka snižuje hladinu cukru v krvi a nemá žádné vedlejší účinky. Navíc javanovská švestka snižuje tvorbu volných radikálů v důsledku přítomnosti kyseliny oleanové obsažené v ní.

Listy fazolových lusků mají výrazný účinek snižující cukr. Z nich se připravuje odvar: 30 g práškových surovin, nalijte 1,5 šálků vroucí vody, vařte 15 minut ve vodní lázni, ochlaďte, vysušte a přiveďte původní objem. Vezměte si půl pohárku třikrát denně 30 minut před jídlem.

Takový fytosbora poskytuje komplexní účinek a normalizuje metabolické procesy u diabetes mellitus, snižuje hladinu cukru.

Sbírka se skládá ze 7 léčivých rostlin. Musíme vzít 10 gramů kořeny Aralia, bylinu třezalky tečkované, květy heřmánku, 15 g přesličky, šípky, a 20 g borůvky výhonky, fazolové listy. Pro přípravu infuze 2 lžíce. lžíce kolekce nalijte 400 ml horké vody. Poté trvá na vodní lázni po dobu 45-50 minut, vypusťte. Vezměte 1/3 šálku 3krát denně po dobu 30 minut před jedením po dobu jednoho měsíce.

Jak se používají bylinky k léčbě diabetu a co je fytoterapie?

Fytoterapie je efektivní metoda?

Oficiální lékařství považuje použití bylin za neefektivní metodu. Tradiční metody léčby však také nezbavují pacienta s cukrovou chorobou.

 • Takže u diabetu typu 2 je možné úplné vyléčení (pokud je onemocnění v počátečním stádiu vzniku).
 • Při vzniku onemocnění nebo při cukrovce typu 1, phytopreparace zabraňují komplikacím a zlepšují celkové zdraví.

Rostliny vždy doprovázely život a léčbu člověka. Pro každou chorobu květina planety uchovává protilátku nebo lék na terapii. Absence léčebného účinku naznačuje nesprávný výběr léku nebo jeho dávky.

Například, vhodně vybrané druhy rostlin nebo kombinace několika rostlin správně plánované doby příjmu rostlinných drog nebo dávkovat správně zvolený způsob použití materiálů, rostlin (ve formě prášku pro přípravu čaje, nebo rostliny, vnější tření nebo vnitřní použití, čerstvé nebo sušené zelené listy kořenů).

Jak vybrat správnou léčbu u diabetiků?

Základy fytoterapie u diabetu

Například se jedná o onemocnění s diabetem typu 2 s obezitou a dědičnou predispozicí, s rizikem onemocnění po 45 letech.

 • rostliny pro stimulaci imunity;
 • rostliny ke stimulaci tvorby beta buněk;
 • rostliny s účinkem inzulínu ke snížení hladiny cukru v krvi;
 • byliny pro krevní cévy;
 • byliny pro zažívací trakt;
 • rostlinám, aby se zabránilo vzniku diabetických komplikací.

Adaptogeny nebo imunostimulanty

 • kořen ženšenu,
 • semena Schisandry,
 • oddenka Eleutherococcus,
 • růžové radiály (druhý název rostliny je zlatý kořen),
 • kořeny aralia (zamaniha).

Převážná většina adaptogens roste v Altai a na Dálném východě.
Malé dávky adaptogens způsobují inhibici akutních bolestivých reakcí. U diabetiků je nutné zvrátit, bičovat tělo, stimulovat imunitu. Proto se zvyšuje dávka adaptogenů u diabetiků (až 10-15 kapek rostlinného přípravku).

Jak správně vybírat dávku?

Je zapotřebí začít užívat lék se sníženou dávkou (4-5 kapek) a kontrolovat vaše pocity. Pokud po odběru tinktury dochází k uvolnění a letargii, pak je dávka nedostatečná, další den ráno by měla být zvýšena o 1 kapku. To se provádí až po přijetí tinktury, kdy se objevuje pocit prudkého nárůstu energie a touha provádět aktivní fyzické pohyby.

Průběh příjmu stimulačních rostlin je 14 dní. Počet lékařských kurzů ročně činí až čtyři. Tato skupina léčivých rostlin se vezme uvnitř ve formě vodních a alkoholických tinktur (můžete si je koupit v lékárničce). Kontraindikace k užívání adaptogenů je vysoký krevní tlak.

Jaký je přínos cvičební terapie u diabetes mellitus? Přečtěte si více v tomto článku.

Rostliny stimulující beta buňky

 • kořeny lopuchu,
 • semena z lnu,
 • lékořice,
 • plody a výhonky borůvek,
 • travnaté kuchyně (druhé jméno - koza),
 • plantain,
 • listy vlašských ořechů.

Navíc stimulující účinek na beta buňky je hořkost (třezalka, pampeliška, listy vlašských ořechů), poskytují další antiparazitický účinek.

Stimulační účinek na pankreas je tvořen bylinkami obsahujícími sekretin. Je to rostlinný hormon, který reguluje pankreas. Sekretin bohaté v mnoha druzích ovoce a zeleniny, nejlepší způsob, jak zajistit tělu secretin - pít denně ráno nebo večer před jídlem čerstvé šťávy z mrkve, zelí, brambory, artyčoky.

Zařízení na snižování cukru

 • inulin - užitečná náhražka za cukr (kořeny pampelišky, lopuchu, jeruzalémský artyčok, elecampan, čekanka, květy chrpy);
 • zinku - je součástí inzulínu (ptačí chřestýš - stejný sporovec, ledvinová bříza, šalvěj, kukuřičný škrob);
 • chróm - zvyšuje aktivitu inzulínu (arnika, vavřín, lemon balm, šalvěj, ženšen);
 • biguanidiny - snižují hladinu cholesterolu v krvi (kozí, hrachový a fazolový list, borůvkové výhonky).

Rostliny snižující cukr se užívají dva až tři měsíce denně. Příjem dávky - 50 ml, ve kterém bylo podáno 1/4 lžíce rostlinných surovin. Buď prášek z léčivé části rostliny (kořen nebo stonky, listy) - o 1/5 čajové lžičky, vyprané vodou, odděleně od jídla.

Kromě toho snižuje hladinu cukru v rostlinách s alkalizací krve. Účinek jejich použití je založen na skutečnosti, že v alkalickém roztoku se glukóza přemění na mannózu, která nevyžaduje, aby inzulín procházel stěnami nádob. Alkalizační účinek má listy vápna a stelátu, stejně jako okurka, dýňová a squashová šťáva.

Mohl bych u diabetiků zahrnout máslo? Přečtěte si více v tomto článku.

Byliny pro posilování cév

Tato skupina rostlin zahrnuje:

 • Zařízení na čištění nádob: japonské japonské, česnek, citron, máta.
 • Antikoagulancia (zabraňuje koagulaci krve a tvorbě krevních sraženin): jetelná tráva, kaštanové ovoce, jahodové plody a rakytník, česnek.
 • Vitamínové trávy - poskytují antioxidační účinek (to je důležité pro diabetiky, protože onemocnění stimuluje zvýšené tvorbu volných radikálů a zničení těla). Vitamíny jsou také potřebné k posílení krevních cév a úplné výživy těla. Vitamínové fondy jsou plody žaludku, horského popela, cviků, listů kopřivy, pampelišky, uzlu.
 • Protizánětlivé rostliny, které odolávají mikroby a bakterie patologické - heřmánek, eukalyptus, šalvěj, řebříček, Kalanchoe, aloe, třezalku Starší bobule a byliny (zázvor, kurkuma, celer semen).

Rostliny pro trávicí trakt

 1. Pro obnovení jater se kurzy kořenu lopuchu, pampelišky a semen mrtvého bodláka (čaj, vývar, infuze nebo mletý prášek).
 2. Pro fungování střeva je nezbytné enzymy a vitamíny (Výše uvedený seznam vitaminových bylin), bifidobakterie (vyžaduje mléčné výrobky nebo speciální léky), sorbenty (vlákna a pektin ovoce a zeleniny, stejně jako bylina Senna aloe, pikantní zelených) a protizánětlivé byliny.
 3. Kromě toho je nutná pravidelná (jednou za šest měsíců) antiparazitární terapie (semena dýně, pelyněk, listy vlašských ořechů, semena kachna).

Jak se používá karafiát při diabetes mellitus? Jaký je jeho praktický přínos?

Jak mohu dešifrovat analýzu moči a proč bych ji měl užívat pro diabetes?

Rostliny proti diabetickým komplikacím

Byliny pro ledviny nebo rostlinné rostliny:

 • (zabraňuje akumulaci kyseliny šťavelové);
 • jetel (biostimulant, antioxidant, regeneruje ledvinové tkáně);
 • lékořice a heřmánek (proti zánětu);
 • fialová (zabraňuje purulentním zánětlivým procesům v "sladkém" prostředí).

Závody na pohled - zabránit nebo odložit čas diabetické retinopatie: vitaminové poplatků (brusinky, brusinky, maliny, rakytník řešetlákový, listy kopřivy a křídlatka) borůvky a, stejně jako konkrétní linky na očním pozadí (Ind konopí a spánku trávy).

Diabetes 2.typu

Kardiovaskulární onemocnění